1,25 млн. мигранти са поискали убежище в Европа през 2015 г.

ЕС

1,25 милиона мигранти са подали молба за търсене на убежище в Европа през 2015 г., съобщи европейската статистическа служба „Евростат”. Числото е два пъти по-голямо в сравнение с 2014 г.

Според статистиката най-много са сирийците, потърсили убежище – 363 000 души, следвани от 178 200 афганистанци и 121 500 иракчани. Общо 159 000 или почти половината от всички сирийски заявления са подадени в Германия, а от афганистанците 45 600 са подали молби в Унгария, а още 41 200 са потърсили убежище в Швеция.

Германия е страната, в която са подадени най-много молби за убежище през 2015 г - 441 800 или около 35% от всички. Втора е Унгария със 174 400 или 14% от всички молби и Швеция със 156 100 - 12%.

Данни на Международната организация по миграция показват, че през Средиземно море от началото на годината са преминали 135 000 души. Най-голям е потокът от Турция за Гърция и от Северна Африка към Италия.

Гърция е получила само 11 370 молби за убежище през 2015 г. - по-малко от 1% от общата сума, показват данните на Евростат.

В понеделник лидерите на ЕС ще участват в среща с Турция, на която ще бъдат съгласувани усилията за спиране на потока от мигранти.

На този фон френският президент Франсоа Оланд заяви вчера, че страната му ще спази ангажимента си към ЕС да приеме 30 000 мигранти.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"