Японското правителство поиска разпускането на Църквата на обединението

Японското правителство поиска разпускането на Църквата на обединението

Японското правителство поиска от съда да разпореди разпускането нa Църквата на обединението, която стана обект на разследване след убийството на бившия премиер Шиндзо Абе, съобщават местни медии, цитирани от Би Би Си.

Шокиращото убийство на Абе миналия юли постави светлината на прожекторите върху Църквата на обединението, известна още като сектата на Мун.

Убиецът на Абе, Тецуя Ямагами, каза, че църквата е разорила майка му и обвини Абе, че я е популяризирал.

Църквата твърди, че е била несправедливо атакувана заради убийството на Абе.

Разследването, което беше разпоредено от премиера Фумио Кишида, продължи една година.

Ако бъде разпусната, Църквата на обединението ще загуби своите данъчни облекчения, но все пак ще може да работи като организация.

Ямагами твърди, че майка му е била принудена да дава дарения  на църквата, където е била член в продължение на три десетилетия. Подобни обвинения са били обект на съдебни дела за милиони долари.

Съгласно Закона за религиозните корпорации на Япония, религиозен орден може да бъде разпуснат, ако действията му са „ясно разпознати като съществено вредни за общественото благосъстояние“.

Министерството на образованието на Япония по-рано поиска от Окръжния съд на Токио да глоби църквата за това, че не отговаря на запитвания относно дейността си.

Връзката на Абе с църквата беше обект на много спекулации преди смъртта му, особено в социалните мрежи.

Той се появи чрез видеовръзка като оратор на събитие, свързано с църквата през 2021 г. За дядо му, който също е бил премиер на Япония, се казваше, че е бил близък до църквата поради нейната антикомунистическа позиция.

Основана в Южна Корея през 1954 г., Църквата на обединението е известна с провеждането на масови сватби.  Тя навлиза в Япония през 60-те години на миналия век и развива връзки с политици, за да увеличи последователите и репутацията си, казват изследователите.

Църквата е изправена пред множество съдебни дела от членове, които твърдят, че са били принудени да даряват на църквата. Техните адвокати казват, че жалбоподателите са загубили най-малко 5,4 млрд. йени ($39 млн. щатски долара) през последните пет години.

Вътрешно разследване на Либерално-демократическата партия на сегашния премиер Фумио Кишида установи, че 179 от 379 депутати са взаимодействали с Църквата на обединението.

Впоследствие  Кишида нареди на депутатите от партията да прекъснат връзките си с Църквата на обединението и също така подчерта, че няма лични връзки с групата.

Миналия октомври той нареди разследване на църквата, след като преди това се съпротивляваше на призивите за такова, и каза, че "„приема сериозно“ обвиненията, че църквата е експлоатирала своите последователи за пари.

Влиянието на „силно проблематичната“ църква може да бъде значително намалено, каза професор Йошихиде Сакурай от университета Хокайдо, който е написал книга за Църквата на обединението и е експерт по култовете.

Обществото ще стане предпазливо към нея и ще се смята за скандално политиците да имат връзка с църквата, каза проф. Сакурай.

Въпреки това групата все още има връзки с десетки политически и бизнес организации, включително компании за издателство на вестници, туристически агенти и търговци на дребно, и техните операции не могат да бъдат спрени със съдебна заповед, каза той.

Професор Сакурай подчерта, че съдът може дори да не издаде заповедта за разпускане.

„Десетки хиляди последователи все още твърдят, че са се присъединили към църквата по свой собствен избор и продължават да участват в нейните дейности. Тъй като и жертвите, и последователите съществуват едновременно, за съда ще бъде доста трудно да намери организацията за напълно престъпна", каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ