Арабски лидери се срещат в Кайро, за да обсъдят възстановяването на ивицата Газа

Арабски лидери се срещат в Кайро, за да обсъдят възстановяването на ивицата Газа

Арабски лидери се срещат днес, за да обсъдят планове за бъдещото възстановяване на ивицата Газа, предаде ДПА, цитирана от БТА.

С тази среща на върха в Кайро египетското правителство цели да се противопостави на противоречивите планове на президента на САЩ Доналд Тръмп за трайно „преселване“ на палестинците в други арабски държави, отбеляза агенцията.

Освен високопоставени представители на Египет, Йордания, Саудитска Арабия и Катар, се очаква и председателят на Европейския съвет Антонио Коща.

Организацията на обединените нации оценява разходите за възстановяване на района, който лежи в руини заради войната между Израел и „Хамас“, на 53 милиарда долара.

В обсъжданията за бъдещето на Газа остават много нерешени въпроси, като например кой ще контролира и осигурява безопасността в района след края на войната.

Освен това примирието между Израел и палестинското ислямистко движение е изключително крехко, а сраженията могат да избухнат отново.

Войната беше предизвикана от най-кървавото нападение в историята на Израел, извършено на 7 октомври 2023 г. от „Хамас“ и други екстремистки палестински организации в Израел.

Тръмп предложи да превърне Газа в „Ривиерата на Близкия изток“ и да „пресели“ около 2 милиона палестинци в Египет и Йордания, което накара ООН да предупреди за опасност от „етническо прочистване“. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Прашутистът, който скочи от стратосферата, загина при полет с парапланер
Президент на Иран си взе такси, след като заредиха колите от кортежа му с разреден бензин
Радев: Правителството е декор на дуото Пеевски-Борисов, а правосъдието е избирателно
Може ли Европа отново да стане привлекателна за инвеститорите?
Словакия ще спре да блокира одобрението на 18-ия пакет от санкции на ЕС срещу Русия
NATO се готви за едновременен конфликт с Русия и Китай през следващите две години
Велислава Делчева е новият омбудсман на България
На днешната дата, 18 юли. 188 години от рождението на Васил Левски