Азербайджан обвини с нота Русия за разграбване на златни и сребърни ресурси в Карабах

Азербайджан обвини с нота Русия за разграбване на златни и сребърни ресурси в Карабах

Азербайджан изпрати дипломатическа нота до Русия относно "незаконната експлоатация" на природните ресурси в Карабах, предаде „Йени шафак“, цитиран от БНР.

Министерството на външните работи на Азербайджан заяви, че Баку многократно е отправял призиви към руския мироопазващ контингент в региона да предотврати "незаконната експлоатация" на природните ресурси и да спре отрицателното ѝ въздействие върху околната среда. 

"Според информацията, получена от Азербайджан, се наблюдава незаконна експлоатация и разграбване на природни ресурси ..., особено в златната мина "Kyzylbulag" и медна мина "Demirli"," се казва в изявлението. "В съответствие с постигнатото споразумение тя отново беше призована да осигури на представителите на Азербайджан безпрепятствен достъп до посочените мини."

В нотата се отбелязва, че са проведени преговори между двете страни и е постигнато споразумение в събота. Въпреки това на официалните лица от Баку е било попречено да посетят района. "Поради факта, че руският мироопазващ контингент не предприе никакви действия, предварително планирана акция от страна на местните жители попречи на проверката", се казва в него.

"Недопустимо е да се възпрепятства такова пътуване или да се поставят каквито и да било условия", се допълва в дипломатическото изявление.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Boeing понижи прогнозата си за търсенето на пътнически самолети през следващите 20 години
Зеленски призова лидерите на страните от Г-7 да засилят натиска над Русия по време на срещата си в Канада
На днешната дата, 16 юни. Рождениците днес
Тръмп декларира приходи за над 600 млн. долара от крипто, голф, лицензионни такси
Зеленски се надява ескалацията между Израел и Иран да не доведе до спад в помощта за Киев
Администрацията на Тръмп обмисля да добави гражданите на 36 държави към забраната за влизане в САЩ
Защо емоционалната интелигентност е ключова за изграждането на ефективни екипи?
Премиерът Желязков: Българският модел е достатъчно стабилен, за да сме част от еврозоната