Белият дом: САЩ ще действат като свръхдържава, ще защитават интересите си „без извинения“

ЕС

При президента Доналд Тръмп Съединените щати ще се държат като свръхдържва и ще защитават интересите си в Западното полукълбо. Това заяви Стивън Милър, съветник по вътрешна сигурност на президента на САЩ, в интервю за CNN. 

„Абсурдно е да позволяваме на държава в нашия заден двор да се превърне в доставчик на ресурси за нашите противници, но не и за нас. Да складира оръжия за нашите противници. Да може да действа като актив срещу Съединените щати, а не от името на Съединените щати“, каза Милър. Според него „бъдещето на свободния свят“ зависи от това дали САЩ могат да защитават интересите си „без извинения“. Той отбеляза, че след Втората световна война „Западът започна да се извинява, да се унижава, да моли и да прибягва до схеми за масови репарации“.

„Можете да говорите колкото искате за международен благоприличие и всичко останало, но ние живеем в свят, истински свят, управляван от сила и мощ. Това са железните закони на света, които съществуват от началото на времето“, каза Милър. Говорейки за статута на суперсила на Америка, CNN изтъква, че Милър се е обърнал към „всички съюзници на САЩ, които все още се борят да се справят с последиците от първата бурна година от втория мандат на Тръмп“.

Държавният департамент на САЩ преди това нарече Западното полукълбо „наше“ и го определи като зона на интерес на Вашингтон. Тръмп от своя страна подчерта, че Западното полукълбо е „родният регион“ на Америка и добави, че целта на новата Стратегия за национална сигурност на САЩ е да „защити търговията, територията и ресурсите, които са от решаващо значение за нашата национална сигурност“. Според новата Стратегия за национална сигурност на САЩ, публикувана на 5 декември 2025 г., САЩ са се отказали от ролята си на „Атлас, държащ върху себе си тежестта на целия световен ред“.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев