Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Блумбърг: Саудитски милиардер инвестирал $500 млн. в "Газпром", "Лукойл" и "Роснефт"
Един от най-богатите и известни международни инвеститори - саудитският милиардер принц Алуалид бин Талал е "налял" над 500 милиона долара в трите най-големи руски енергийни фирми в дните около нахлуването на Москва в Украйна, съобщи "Блумбърг"
Инвестиционната фирма на принц Алуалид "Кингдъм холдинг къмпани" (Kingdom Holding Company) e придобила депозитарни разписки, издадени от акционерните дружества "Газпром", "Лукойл" и "Роснефт" през февруари тази година, уточнява агенцията, като се позовава на справка с борсови документи.
Конкретните дати на инвестициите не се посочват, а от саудитската фирма не отговориха на запитванията дали все още притежава активите, отбелязва „Блумбърг“ и припомня, че на 24 февруари Русия започна войната в Украйна.
Стойността на въпросните депозитарни разписки спадна бързо след началото на войната, когато борсовата търговия в Москва беше спряна, а Западът наложи санкции срещу Русия.
Алуалид бин Талал е внук на крал Сауд - основателя на съвременна Саудитска Арабия. Напоследък той е засенчен от държавния инвестиционния фонд на кралството, председателстван от неговия братовчед - престолонаследника принц Мохамед бин Салман, който придоби дял от 16,9 процента в "Кингдъм холдинг къмпани" през май.
Инвестициите подчертават деликатните отношения между Саудитска Арабия и Русия по време на конфликта в Украйна, когато много от съседите на Рияд в Персийския залив се отдръпнаха, коментира "Блумбърг". Президентът Владимир Путин и престолонаследникът принц Мохамед бин Салман, който на практика управлява кралството, са разговаряли няколко пъти от началото на войната. И двете страни работят заедно в рамките на групата производители на петрол ОПЕК+ по регулиране на доставките на суров петрол за пазара. Обединението до голяма степен устоява на призивите на западните лидери, включително президента на САЩ Джо Байдън, да помогне за справяне с опасенията за глобалната инфлация чрез увеличаване на производството на петрол.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.