Британските военноморски сили ще дебнат руските подводници с подводни дронове с изкуствен интелект

ЕС

Британският флот иска да проследява движението на руски подводници, използвайки технология за изкуствен интелект, пише The Times. Според вестника, за това ще бъдат използвани стотици подводни дронове. Мащабната система за подводно наблюдение е наречена Lura и е разработена от германската компания за отбранителни технологии Helsing.

Модел с изкуствен интелект, обучен върху акустичните сигнатури на различни кораби, подводници и морски обитатели, ще бъде използван в автономните превозни средства SG-1 Fathom. Те са разработени от британската компания Blue Ocean и първоначално са били предназначени за наблюдение на китове и обитатели на морското дъно. Според The ​​Times, Lura може да различи два кораба от един и същи клас по минималните разлики в акустичния им сигнал. Съоснователят на Helsing Гундберт Шерф заяви пред вестника, че е „необходимо да се използват нови технологии, за да се справим със заплахите за нашата критична инфраструктура, водни ресурси и начин на живот“.

Друг служител на Helsing, Найъл Картрайт, каза, че едно превозно средство може да направи само ограничено количество, но те са толкова прости и евтини за производство, че хиляди могат да бъдат разположени едновременно. Той добави, че подобни тактики биха могли да превърнат ключови морски райони на Обединеното кралство във високорискови за руските подводници. Предлага се устройствата да се използват на принципа на разпръсната група спътници, събиращи данни за случващото се под океанската повърхност в определен район. Те могат да останат под вода до три месеца и да се издигат на повърхността, за да предават информация при откриване на подозрителни обекти. Това спомага за ускоряване на времето за реакция и позволява разполагането на отбранителни структури за защита на брега на Великобритания, пише The Times.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 23 до 29 март
Иран атакува Израел, докато САЩ водят преговори за край на войната
На днешната дата, 24 март. Имен ден празнуват Зарко, Захари, Захарина, Хари
Шефът на толуправленето: Системата за средна скорост намали нарушителите на пътя три пъти
Агенцията за социално подпомагане публикува условията за компенсации заради скъпите горива
Лидерът Ким Чен Ун предложи създаването на полицейски сили в Северна Корея
Сенатът на САЩ потвърди кандидатурата на Мълин за министър на вътрешната сигурност
Последен ден за подаване на заявления за гласуване в чужбина