Държавният секретар Рубио и спецпратеника Уиткоф целят окончателно решаване на спора за обогатения уран на Иран
По време на специален телефонен брифинг за двете камари на Конгреса на САЩ относно меморандума за разбирателство, подписан между Вашингтон и Техеран, държавният секретар на САЩ Марко Рубио и специалният президентски пратеник Стив Уиткоф потвърдиха, че целта на Белия дом е да постигне окончателно споразумение с Иран, съобщава Politico.
„Уиткоф и Рубио повториха уверенията, които администрацията е дала лично на отделни законодатели в по-ранни брифинги. Целта е да се договори окончателно споразумение, което би направило невъзможно Иран да запази високообогатения си уран“, съобщава вестникът, позовавайки се на източници.
Според Рубио и Уиткоф меморандумът за разбирателство е подписан от президента на САЩ Доналд Тръмп, за да започнат тези дискусии.
Уиткоф също така потвърди, че технически екип ще пътува до Катар, където се очакват преговори във вторник. CNN съобщи преди това, позовавайки се на източници, че Уиткоф вече е отлетял за Доха.
Според Axios преговарящи от САЩ и Иран ще пътуват до Катар тази седмица, но не планират да имат директен контакт. Очаква се Уиткоф и зетят на Тръмп, Джаред Кушнер, да се срещнат с катарския премиер и други местни представители във вторник, за да обсъдят преговорите с Иран, докато Иран и САЩ ще проведат отделни срещи на експертно ниво с медиатори от Катар и Пакистан в сряда.
По-рано Тръмп обяви, че преговорите между САЩ и Иран са насрочени за вторник в Доха. Говорителят на иранското външно министерство Исмаил Багаей обаче впоследствие заяви, че Техеран не планира да се среща със САЩ в Катар през следващите дни.
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.