Екоактивисти блокираха и летището във Франкфурт, политици критикуват мерките за сигурност

Екоактивисти блокираха и летището във Франкфурт, политици критикуват мерките за сигурност

Германски политици настояха днес за по-добра защита на летищата в страната, след като за втори пореден ден активисти за климата от групата "Последно поколение" успяха да пробият предпазните ограждения и да нарушат въздушния трафик - този път на най-натовареното летище в страната във Франкфурт. Трафикът беше временно преустановен след като активисти блокираха пистите, като се залепиха за асфалта, ден след като подобни действия засегнаха летището в Кьолн-Бон, шестото по големина в страната, предаде "Ройтерс"

Германският министър на вътрешните работи Нанси Файзер, чието министерство предлага да се наказва неоторизирания достъп до летищата с до две години затвор, разкритикува блокадите като „опасни, глупави и престъпни“, както и летищните оператори, че не са осигурили по-добра охрана на обектите си.

„Летищните оператори трябва да положат повече усилия, за да защитят съоръженията си, и ние сме в тесен контакт с фирмите по този въпрос“, каза тя.

Протестиращите във Франкфурт са успели да пробият оградата от телена мрежа и така са проникнали до територията на летището.

Активистите обещаха, че блокадите са само началото на планирана от тях кампания за прекратяване на добива на нефт, газ и въглища до 2030 г., и посочиха няколко държави в Европа и Северна Америка, в които са замислили прекъсвания през следващите седмици.

Подобни акции на други европейски летища, включително в Лондон, Виена, Осло и Цюрих, бяха осуетени от властите.

„Щетите за икономиката и обществото са огромни. Ето защо съдебната система и властите трябва да предприемат много по-последователни действия“, се казва в изявление на германската водеща авиокомпания Lufthansa.

Това включва строги и бързи наказания и засилени превантивни мерки от страна на полицията за предотвратяване на подобни престъпления, се казва в доклада.

По-добра защита

Роман Посек, министър на вътрешните работи от опозиционния Християндемократически съюз (ХДС) на провинция Хесен, където се намира Франкфурт, призова за преразглеждане на сигурността на летищата, като взе на прицел оператора Fraport, който отговаря за външната охрана.

„Трябва да направим всичко, за да гарантираме, че нарушители, активисти и терористи нямат достъп до нашите летища“, каза той.

„За мен е непонятно, че дори при сегашната ситуация със сигурността е възможно да се проникне в зоната за сигурност на големите летища в рамките на няколко минути“, заяви консервативният депутат Александър Тром. „Защитата на критичната инфраструктура в момента не може да бъде оценена достатъчно високо“, допълни той и посочи, че очаква Фейзер да превърне защитата в свой приоритет, да предприеме конкретни мерки и да ги подкрепи с бюджетни средства.

Според Fraport има повече от 30 километра ограда, която е обезопасена с технически системи и редовно се патрулира.

Министерството на вътрешните работи счита, че настоящите стандарти за защита са недостатъчни и оградите трябва да бъдат по-устойчиви и допълнени със съвременни сигнални и видеосистеми, заяви източник от ведомството

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ