Евровизия планира промени в гласуването и мерките за сигурност след обвинения за „намеса“ от страна на Израел
Организаторите на конкурса „Евровизия“ обявиха планове за промяна на системата за гласуване на популярното музикално шоу, за да гарантират справедливост. Ходът идва след обвинения за „намеса“ от страна на израелското правителство, съобщава Асошейтед прес.
Европейският съюз за радио и телевизия (EBU) - съюз на обществени медии, който е базиран в Женева – заяви в петък, че промените са „насочени към засилване на доверието, прозрачността и ангажираността на аудиторията“.
Израел участва в Евровизия повече от 50 години и е печелил четири пъти. Но призивите за изключването му се засилиха заради действията на правителството на премиера Бенямин Нетаняху във войната между Хамас и Израел в Газа.
Обвиненията за намеса от страна на израелското правителство добавиха ново измерение към дебата.
През септември нидерландският обществен оператор AVROTROS, позовавайки се на човешките страдания във войната в Газа, заяви, че вече не може да оправдае участието на Израел в конкурса. Няколко други държави заеха подобна позиция.
Нидерландският оператор допълни, че е имало „доказана намеса от израелското правителство по време на последното издание на конкурса, като събитието е било използвано като политически инструмент“.
Същия месец изпълнителният директор на израелския обществен оператор Kan, Голан Йохпаз, заяви, че „няма причина да не продължим да бъдем значима част от това културно събитие, което не бива да се превръща в политическо“.
Kan тогава допълни, че е „убеден“, че EBU „ще продължи да поддържа аполитичния, професионален и културен характер на конкурса, особено в навечерието на 70-годишнината на Евровизия“ догодина.
Като част от новите мерки за Евровизия на следващото издание, планирано за май във Виена, броят на гласовете на плащане ще бъде намален наполовина до 10, съобщи EBU.
Освен това „професионалните журита“ ще се върнат в полуфиналите за първи път от 2022 г. – ход, който ще осигури приблизително 50-50 процентно съотношение между гласовете на публиката и журито, уточни съюзът.
Организаторите ще засилят и мерките за предотвратяване на „съмнителна или координирана активност при гласуване“ и ще укрепят системите за сигурност, които „наблюдават, откриват и предотвратяват измамни модели“, заяви EBU.
Директорът на конкурса Мартин Грийн каза, че неутралността и интегритетът на събитието са „от първостепенно значение“ за EBU, неговите членове и аудиторията, като добави, че конкурсът „трябва да остане неутрално пространство и не бива да се използва като инструмент“.
Общото събрание на EBU на 4-5 декември предстои да обсъди дали Израел може да участва догодина. Гласуване по този въпрос ще се проведе само ако членовете решат, че новите мерки „не са достатъчни“, уточни Грийн.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.