Филипините не провокират конфликт в Южнокитайско море, заяви военен говорител
Филипините не провокират конфликт в Южнокитайско море, заяви във вторник военният говорител на страната в отговор на обвиненията на Китай, че Манила навлиза в територията на Пекин, предава Ройтерс.
"Филипините не провокират конфликт. Ние следваме международното право и прилагаме само вътрешното си право, което означава границите на нашите териториални води и изключителна икономическа зона, където имаме суверенни права", заяви Медел Агилар пред държавната телевизия PTV.
Коментарите идват ден след като People's Daily, рупор на Китайската комунистическа партия, написа, че Филипините разчитат на подкрепата на САЩ, за да провокират постоянно Китай, като "изключително опасното" им поведение сериозно вреди на регионалния мир и стабилност.
Агилар заяви, че Филипините не извършват дейности, които да излагат на опасност корабите и моряците, и вместо това обвини Китай, че извършва опасни маневри, които понякога водят до сблъсъци в морето.
"Те са тези, които извършват всички нарушения", каза Агилар.
През последните месеци напрежението между Манила и Пекин нарасна, като двете страни си размениха обвинения заради поредица от морски сблъсъци, включително твърденията, че Китай е таранирал кораб, на борда на който се намира военният ръководител на Филипините, този месец.
Във вторник китайското посолство в Манила заяви, че Филипините предизвикват напрежение, като изпращат строителни материали на заземения си военен кораб в плитчината Втори Томас.
"Филипините, подсилени от външна подкрепа, загърбиха добрата воля и сдържаността на Китай и многократно оспориха принципите и червената линия на Китай", заяви посолството, като се позова на китайското външно министерство.
Филипините редовно изпращат мисии за снабдяване на филипински войници, живеещи на борда на остаряващ военен кораб, умишлено заседнал на плитчина през 1999 г., за да защитава морските претенции на Манила.
Китай претендира за почти цялото Южнокитайско море с т.нар. деветлъчна линия, която се припокрива с изключителните икономически зони на съперничещите си претенденти Филипини, Бруней, Малайзия, Тайван и Виетнам.
С решение на арбитражния съд от 2016 г. претенциите на Китай в стратегическите води бяха обявени за невалидни, което Пекин не признава.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Без да участва в шоуто: Дейвид Бекъм е спечелил повече от реклама от Шакира и Джъстин Бийбър на Световното в САЩ
Бизнес |Марко Рубио: Решаването на украинската криза зависи от нови, приемливи предложения
Свят |Европейската централна банка запази лихвите без промяна
Икономика |Google отново увеличава прогнозата си за капиталови разходи
Компании |Президентът назначи Павел Гайдаров за член на Комисията за противодействие на корупцията
България |Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Технологии | Advertorial |Времето: Слънчево утро, но следобед ще се заоблачи, а на места и ще превали
България |ЕС одобри сливането на Paramount и Warner Bros за 110 милиарда долара
Компании |На днешната дата, 23 юли. Рождениците днес
На днешната дата |САЩ и Саудитска Арабия подписаха знаково ядрено споразумение
Свят |Цените на петрола се повишиха до шестседмичен връх на фона на ескалацията на напрежението в Близкия изток
Енергетика |Върнете стратегическия сторителинг обратно в центъра на растежа
Маркетинг |25 безполезни, но много любопитни факти
Маркетинг |ADVERTORIAL
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Постигаме повече заедно: cargo-partner и Nippon Express напредват с интеграцията в Словакия, Полша и Австрия
Коментари
Няма въведени кометари.