Финансовите министри от Г-7 търсят решение на икономическите дисбаланси след разпродажбите на облигации
Финансовите министри на страните от Г-7 се срещнаха в Париж в понеделник в опит да намерят обща позиция за справяне с икономическото напрежение и глобалните дисбаланси след разпродажбите на облигации, предизвикани от опасения за инфлационен натиск вследствие на войната с Иран.
Очаква се министрите да обсъдят икономическите последици от конфликта и нестабилността на световните облигационни пазари, които са особено тревожни за Япония. От Токио до Ню Йорк облигациите продължиха да губят стойност в понеделник, тъй като инвеститорите залагат на повишаване на лихвените проценти от централните банки заради опасенията, че поскъпването на енергията може да ускори инфлацията, предава Ройтерс.
Попитан дали облигационните пазари се сриват, френският финансов министър Ролан Лескюр заяви:
„Пазарите преминават през корекция — не бих казал, че се сриват.“
„Вече не живеем във време, в което държавният дълг не е тема“, каза той пред журналисти при пристигането си на срещата.
На срещата, в която участват и представители на централните банки от Г-7, ще се обсъжда как държавите могат да координират реакциите си при икономически сътресения като инфлацията чрез временни, целенасочени и обратими мерки, съобщи френското финансово министерство.
Попитана дали е притеснена от разпродажбите на облигации, председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард отговори:
„Аз винаги се тревожа — това ми е работата.“
Финансовите министри ще се опитат да намерят обща позиция по въпроса за глобалното икономическо напрежение и координацията на доставките на критични суровини. Разделенията в рамките на Г-7 обаче усложняват усилията за демонстриране на единство преди срещата на лидерите на групата, насрочена за 15–17 юни в курортния град Евиан.
В центъра на дневния ред в Париж ще бъдат това, което Лескюр определи като дълбоко вкоренени глобални икономически дисбаланси, които засилват търговското напрежение и създават риск от сериозни сътресения на финансовите пазари.
„Начинът, по който световната икономика се развива през последните около 10 години, очевидно е неустойчив“, заяви той, посочвайки модел, при който Китай потребява твърде малко, САЩ — твърде много, а Европа инвестира недостатъчно.
Лескюр, който е домакин на разговорите, заяви, че Г-7 предоставя възможност за откровен диалог между съюзниците на фона на нарастващите разногласия с Вашингтон.
„Тези разговори не са лесни. Няма да ви кажа, че сме съгласни по всичко, включително — и най-вече — с нашите американски приятели“, каза той пред журналисти преди началото на срещата.
Двудневната среща се провежда след разговорите между президента на САЩ Доналд Тръмп и китайския лидер Си Дзинпин в Пекин, които не доведоха до съществени икономически пробиви, въпреки дипломатичната учтивост и продължаващото напрежение около Тайван и търговията.
Финансовите министри ще очакват актуална информация за отношенията между САЩ и Китай след срещата Тръмп-Си, както и за последните усилия на Вашингтон за повторно отваряне на Ормузкия проток, след като администрацията на Тръмп позволи в събота да изтече изключението от санкциите за руския морски петрол.
Министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт заяви, че визитата в Китай е била „много успешна“ и добави, че ще призове страните от Г-7 да спазват санкциите, насочени срещу „военната машина“ на Иран.
Друга основна тема ще бъдат критичните минерали и редкоземните елементи, където страните от Г-7 се опитват да координират усилията си за намаляване на зависимостта от Китай, който доминира веригите за доставки, жизненоважни за технологии като електромобили, възобновяема енергия и отбранителни системи.
Лескюр заяви, че Г-7 ще настоява за по-силна координация при наблюдението на пазарите, предвиждането на прекъсвания и разработването на алтернативни източници на доставки, включително чрез съвместни проекти между съюзническите държави.
Целта е да се гарантира, че „никоя държава никога повече няма да има монопол“ върху подобни материали, подчерта той.
Страните от Г-7 се стремят да постигнат напредък по общ набор от мерки за стабилизиране на пазарите и насърчаване на вътрешните инвестиции, включително чрез минимални ценови прагове за производителите, общи покупки и мита.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Светът на парите: Балонът в AI сферата съперничи на френските акции през 18-ти век, надминава Nasdaq по време на дотком периода
Финанси |Столичната община отваря за автомобили и трамваи част от бул. “Ал. Стамболийски“
Общество |Финансовите министри от Г-7 търсят решение на икономическите дисбаланси след разпродажбите на облигации
Свят |Amnesty International: Екзекуциите по света са достигнали най-високото си ниво от 44 г. насам
Свят |Радев назначи четирима заместник-министри
България |Цената на дизела в Германия падна под тази на най-бюджетния бензин E10 за първи път от март
Икономика |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Автомобили | Advertorial |БФБ може да отбележи ръст заради победата на Дара на „Евровизия“
България |Звездите за бизнеса от 18 до 24 май: Повече търпение и поглед към дългосрочните хоризонти
Хороскоп |На днешната дата, 18 май. Международен ден на музеите
На днешната дата |Няколко големи столични квартала остават без топла вода за пет дни
Общество |СЗО обяви епидемията от ебола в Конго и Уганда за извънредна ситуация от международно значение
Наука и Здраве |ADVERTORIAL
22 проекта в 16 области получиха финансиране по второто издание на грантовата програма на „Капка по капка“
Трансформацията на B2B търговията при индустриални и производствени компании
Коментари
Няма въведени кометари.