Франция затяга режима за домашно обучение с нов закон

Франция затяга режима за домашно обучение с нов закон

Домашното обучение във Франция бележи значителен спад. Това сочи доклад на френската Сметна палата, публикуван вчера и цитиран от в. Le Monde и БНР. За първи път институцията оценява ефектите от реформата, въведена с т.нар. "закон срещу сепаратизма" от август 2021 година.

Законът замени досегашния режим на свободно уведомяване с изискване за предварително разрешение от образователните власти, когато родителите искат децата им да се обучават у дома вместо в училище.

След двугодишен преходен период новите правила влязоха в пълна сила през учебната 2024/2025 година. Според доклада реформата осигурява по-добра защита на домашното обучение, но все още има нужда от подобрения, свързани с уеднаквяване на процедурите в различните академични зони и с редовността на проверките.

Най-осезаемият резултат от промените е количествен. След десетилетие на постоянен ръст, броят на децата, обучавани вкъщи, рязко намалява – от над 72 хиляди през учебната 2021/2022 година до около 30 хиляди през 2024/2025-а. Макар да се наблюдава по-висока честота на домашното обучение в централна и южна Франция, то остава маргинално и обикновено временно – най-често за една година, като под една четвърт от семействата продължават с него по-дълго.

Първоначалната цел на закона е била да ограничи религиозния радикализъм чрез затягане на контрола върху обучението извън училищната система. Според Сметната палата обаче, отказите на основание "ислямистко влияние" са изключително редки. Отбелязва се, че въпреки строгите мерки, в практиката тази хипотеза почти не се потвърждава, обобщава изданието.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Лидерите на ЕС одобриха предложението България да приеме еврото от 1 януари 2026 г.
Естония е готова да приеме самолети на НАТО с ядрени оръжия на борда
От ГЕРБ отговориха на критиките на президента Радев
ЕС удължи санкциите срещу Русия, но не прие нов пакет
Зам.-кметът по финансите на София: Успех е, че върнахме бюджета и го преразгледахме
The Guardian: Централите на слънце и вятър в Китай са с капацитет, колкото производство на ток в Турция и Индонезия
Легендата Ана Уинтур, прототип на „Дяволът носи Прада“, се оттегля от главен редактор на сп. Vogue след 37 г.
Ердоган: Тръмп се съгласи на преговори в Турция за Украйна с участието на Путин