Google.com се присъедини към протеста на Wikipedia

Google.com се присъедини към протеста на Wikipedia

Google.com се присъедини към днешния протест на англоезичната версия на Wikipedia, която не е достъпна в рамките на деня заради планирани законови промени в САЩ, свързани с пиратството. За известно време търсачката покри логото си с голям черен правоъгълник. Освен това тя постави на началната си страница с търсенето препратка към онлайн петиция, която призовава Конгреса да не цензурира мрежата.

Освен нея, сайтът с генерирано от потребителите новинарско съдържание Reddit и блогът Boing Boing също временно прекратиха работата си, информира BBC. Потребители очакваха, че социалната мрежа Twitter също ще се включи, но това не се случи.

Черен екран и надпис „Представете си света без свободно познание“ днес най-голямата онлайн енциклопедия протестира срещу планираните от американското правителство закон за онлайн пиратството (Sоpa) и Закон за интелектуалната собственост (Pipa). Законодателството ще посволи на американското Правосъдно министерство и на собствениците на съдържание да блокират резултати в търсенето в мрежата чрез изисканми от тях съдебни решения.

Съобщението, което се появява днес на черния екран на Wikipedia гласи: „В продължение на десетилетие прекарахме милиони часове, изграждайки най-голямата енциклопедия в човешката история. Сега, американският Конгрес обмисля законодателство, което фатално може да навреди на свободния и отворен интернет.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

След разговор между Борисов и Трифонов: ИТН изтеглят спорния законпрект за затвор при публикуване на лична информация
Дания планира да забрани социалните мрежи за потребители под 15-годишна възраст
Зеленски: Ако Путин иска да превземе Източна Украйна, ще трябва да погребе един милион от войниците си
Проф. д-р Деян Радев: Ниското ниво на финансова грамотност носи голям риск
Изследователи откриха микроби, които са в капан на арктическите ледове вече 40 000 години
"За нас боклукът е злато": Как мафията превърна Неапол в депо за токсични отпадъци
Учени от Обединеното кралство направиха рядко откритие, свързано с гъбите
100 години назад: Връщаме ли се във времената, когато политиците се страхуваха от собствените си образи?