Икономически проблеми: Китайските власти започват кампания срещу онлайн песимистите

ЕС

Китайската администрация за управление на киберпространството (CAC) публикува програма за борба със „злонамерено изкривяване на социални явления, избирателно преувеличаване на негативни инциденти и използването им като възможност за насърчаване на нихилистични или други негативни мирогледи“, съобщиха официалните медии в страната. Според CAC подобни онлайн настроения карат обикновените потребители „прекомерно да се обезценяват или да засилват чувствата си на отчаяние и негативизъм и песимизъм, насърчавайки другите да последват примера им“. Програмата е планирана да продължи два месеца.

Регулаторът заяви, че публикации, които подбуждат песимизъм и негативизъм, като например твърдения като „упоритата работа е безполезна“ или „ученето е безполезно“, също ще бъдат внимателно наблюдавани. Конкретни мерки или санкции за подобни онлайн възгледи все още не са обявени.

Някои експерти предполагат, че опасенията относно негативните настроения сред китайските интернет потребители са се засилили тази година на фона на продължаващите проблеми в китайската икономика. Според последните статистически данни икономическият растеж може да се забави през третото тримесечие на тази година. През юли промишленото производство в Китай се е увеличило с 5,7%, най-ниското ниво от ноември 2024 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 6 до 12 април
Запрянов: С подписаното споразумение за сигурност с Украйна ние не поемаме никакви военни ангажименти
Времето: Днес ще бъде предимно слънчево
Института за изследване на войната: Доверието към Путин спада
Българският фермерски съюз предупреждава за риск от прекратяване на членството на България в „Копа-Коджека“
Северна Македония намалява акцизите на горивата, дизелът поевтинява най-много
Папа Лъв XIV: Онези, „които имат властта да започват войни“, да „изберат мира“
Египет минава на дистанционна работа всяка неделя заради енергийната криза