Иран иска 1 трилион долара компенсация от САЩ за 25 години щети от санкции

Иран иска 1 трилион долара компенсация от САЩ за 25 години щети от санкции

Заместник-командващият на Корпусd на гвардейците на ислямската революция по правните въпроси генерал Али Шамхани заяви, че Съединените щати трябва да платят на Иран 1 трилион долара компенсация за санкциите, съобщи телевизионният канал Ал-Алам.

Според него ограниченията, наложени от Вашингтон, са ощетили Техеран в продължение на 25 години. Генералът подчерта, че САЩ са прибягнали до санкции срещу Иран след Ислямската революция и залавянето на „гнездото на шпионите“ (американското посолство в Техеран), а не след оттеглянето си от ядрената сделка. Шамхани също припомни, че Вашингтон е оказвал подкрепа на „терористичните групировки“ в Близкия изток, от което е пострадал и Техеран.

Съединените щати въведоха първите антиирански санкции след Ислямската революция от 1979 г., когато студенти от републиката в Техеран превзеха сградата и взеха за заложници служителите на американското посолство. Ограниченията за страната варираха през следващите години, докато започнаха да се разхлабват поради ядрената сделка с Иран от 2015 г., която ограничи ядрената програма на страната. През 2018 г. обаче президентът Доналд Тръмп се оттегли от това споразумение и върна всички санкции. След 2022 г. към тях бяха добавени мерки за предполагаемите военни доставки на Техеран за Москва, които и двете страни отрекоха.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

„Европа срещу Китай“: Автомобилното изложение в Мюнхен e следващото бойно поле в борбата за пазарен дял
Шефът на BMW: Забраната на двигателите с вътрешно горене в ЕС е голяма грешка
Боксовият ветеран Майк Тайсън ще се бие с 48-годишният Флойд Мейуедър през 2026 г.
Истинската роля на имейла
Защо всяка работна среща трябва да започва точно навреме
Управителят на Датската централна банка призовава сънародниците си да обмислят въвеждане на еврото
Mastercard подкрепя Иван Иванов – новата българска тенис звезда, шампион при юношите на „Уимбълдън“ за 2025 г.
На днешната дата, 6 септември. 140 години от Съединението на България