Изготвен е окончателен проект на споразумение за примирие в Газа след „пробив“ в преговорите

Изготвен е окончателен проект на споразумение за примирие в Газа след „пробив“ в преговорите

Медиатори са предоставили днес на Израел и Хамас окончателен проект на споразумение за прекратяване на войната в Газа, заяви служител, запознат с преговорите.

Дотук се стига, след вчерашен среднощен „пробив“ в разговорите, на които са присъствали пратеници на Джо Байдън и Доналд Тръмп, предаде Ройтерс.

Според служителя споразумението за прекратяване на огъня и освобождаване на заложници е бил представен от Катар на двете страни в преговорите в Доха.

Служителят каза, че Стив Виткоф, който ще стане пратеник на САЩ, когато Тръмп се върне на поста президент на САЩ следващата седмица, е присъствал на разговорите. Източник от САЩ заяви, че пратеникът на отиващата си администрация на Байдън Брет Макгърк също е бил там.

„Следващите 24 часа ще бъдат ключови за постигането на сделката“, коментира служителят, характеризирайки проекта като резултат от пробив, постигнат в ранните часове на понеделник.

Израелското радио Kan, цитирайки израелски официален представител, съобщи в понеделник, че израелската делегация и делегацията на „Хамас“ в Катар са получили проекта за споразумение. Израел, „Хамас“ и външното министерство на Катар не са отговорили на искания за потвърждение или коментар.

Длъжностни лица от двете страни, макар и да не потвърдиха, че е постигнат окончателен проект, оцениха постигнатия напредък в преговорите.

Високопоставен израелски служител каза, че сделката може да бъде сключена в рамките на няколко дни, ако „Хамас“ отговори на предложението. Палестински служител, близък до преговорите, заяви, че информацията от Доха е „много обещаваща“, като добави: „Разминаванията се стесняват и има голям тласък към споразумение, ако всичко върви добре докрай“.

Съединените щати, Катар и Египет работят повече от година върху преговорите за прекратяване на войната в Газа, засега без резултат.

И двете страни от месеци имат принципно съгласие  за спиране на боевете в замяна на освобождаването на заложниците, държани от „Хамас“, и палестинските задържани, държани от Израел. „Хамас“ обаче винаги е настоявал, че сделката трябва да доведе до постоянен край на войната и израелско изтегляне от Газа, докато Израел е на позиция, че няма да прекрати войната, докато „Хамас“ не бъде унищожена.

Встъпването в длъжност на Тръмп на 20 януари вече се възприема в региона като де факто краен срок за споразуемение. Новоизбраният президент каза, че ще има „дяволска цена“, освен ако заложниците, държани от„ Хамас“, не бъдат освободени, преди той да встъпи в длъжност, докато отиващият си президент Байдън също настояваше силно за сделка, преди да си тръгне.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Прашутистът, който скочи от стратосферата, загина при полет с парапланер
Словакия ще спре да блокира одобрението на 18-ия пакет от санкции на ЕС срещу Русия
NATO се готви за едновременен конфликт с Русия и Китай през следващите две години
На днешната дата, 18 юли. 188 години от рождението на Васил Левски
Може ли Европа отново да стане привлекателна за инвеститорите?
Спряха шести блок на АЕЦ "Козлодуй" за планиран ремонт
Тръмп нареди на правосъдното министерство да предостави още документи по случая с Епстийн
Радев: Правителството е декор на дуото Пеевски-Борисов, а правосъдието е избирателно