Израелци протестират срещу съдебната реформа в страната, за да осигурят "по-добро бъдеще на децата си"

Израелци протестират срещу съдебната реформа в страната, за да осигурят по-добро бъдеще на децата си

Десетки хиляди израелци протестираха в събота (29 април) за 17-а седмица срещу предложените от правителството съдебни реформи, два дни преди Кнесет - законодателният орган на властта в страната, неговият парламент - да излезе в лятна сесия и два дни след най-голямата дясна демонстрация в Йерусалим, предаде Ройтерс.

Протестиращите твърдят, че законопроектът е заплаха за демокрацията в Израел. Според заложеното в него част от правомощията на висшите съдии ще бъдат прехвърлени на изпълнителната власт и правителството няма да бъде задължено да се съобразява с решенията на магистратите.

"Дойдох, за да протестирам срещу действията, които правителството предприема срещу демокрацията в Израел, за да се уверя, че нашите деца ще същата демокрация, каквато имахме и ние през последните 75 години", каза жителката на Тел Авив Нета Парнас.

Бела Хараш, която се присъедини към протеста със съпруга си и двете си деца, подкрепи това мнение. "Демокрацията и икономическият просперитет се дължат на на нещата, с които разполагаме в момента - има равни възможности, за всички, за мъжете, за жените. И ако правителството успее да ги промени, това вече няма да е така", каза Хараш. "Искам децата ми да имат по-добро бъдеще тук."

Националистическо-религиозното правителство на министър-председателя Бенямин Нетаняху и неговите поддръжници твърдят, че промените са необходими, за да се обуздаят съдиите активисти, но миналия месец - на фона на масовата опоциция - се съгласиха да спрат плановете, за да дадат възможност за повече консултации.

Протестите накараха израелците да си зададат много по-дълбоки въпроси, свързани със страната им, които надхвърлят състава на Върховния съд и правомощията на изпълнителната власт да отменя решенията му, а критиците виждат в действията на правителството екзистенциална заплаха за демокрацията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Кая Калас: Нарушаването на румънското въздушно пространство от руски дронове е неприемливо
Росен Желязков: Има взети мерки за защита на въздушното ни пространство
Френският фермерски синдикат FNSEA призова за национален протест на 25 септември срещу Меркосур и митата на САЩ
Конференциите все още могат да донесат огромна възвръщаемост на инвестициите
Германските компании страдат от слабо интернет покритие въпреки милиардните инвестиции
На днешната дата, 15 септември. Рождениците днес
Цитат на деня
Смятана за изгубена от 400 г. картина на Рубенс е открита в имение в Париж