Как светът реагира на решението на Байдън да позволи на Киев използването на далекобойни ракети (обзор)

Как светът реагира на решението на Байдън да позволи на Киев използването на далекобойни ракети (обзор)

На 17 ноември вестник „Ню Йорк Таймс“ цитира американски официални лица, според които президентът на САЩ Джо Байдън за първи път е разрешил на Украйна да използва предоставените от САЩ ракети с голям обсег на действие, за да нанесе удари дълбоко в руска територия. Порталът Axios, позовавайки се на свой източник, допълва, че решението е било съобщено на Украйна преди около три дни. Източник на Си Ен Ен уточнява, че в момента се предвижда оръжията да бъдат използвани основно в района на Курск. Ройтерс пише, че Украйна планира да нанесе първите си удари с далечен обсег през следващите дни.

Как светът реагира на решението на Байдън?

Реакции на лидерите и обществеността

Президентът на Украйна Володимир Зеленски

„Днес в медиите много се говори за това, че сме получили разрешение за съответните действия. Но ударите не се правят на думи. Такива неща не се обявяват. Ракетите ще говорят сами за себе си. Те определено ще говорят сами за себе си“, написа Зеленски в Телеграм.

Президентът на Венецуела Николас Мадуро

Президентът на Венецуела Николас Мадуро заяви, че САЩ са навлезли във „фаза на лудост, фаза на отмъщение“, като са позволили на Украйна да атакува Русия с ракети с далечен обсег, съобщи Venezuela News.

„Свещеният съюз на злото току-що одобри престъпния нацист Зеленски в Украйна да атакува нашата сестра Русия“, заяви Мадуро по адрес на САЩ, Франция и Великобритания.

Екипът на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп

Говорител на прехода на Тръмп отказа да коментира съобщенията, че Байдън е разрешил на Украйна да използва американски ракети с далечен обсег в Русия. Директорът по комуникациите на Тръмп Стивън Чунг не отговори на въпросите дали Тръмп или бъдещите му съветници по националната сигурност са получили предварително предупреждение от администрацията на Байдън за решението за нанасяне на удар дълбоко в Русия.

„Както президентът Тръмп каза по време на кампанията, той е единственият човек, който може да събере двете страни, за да преговарят за мир“, каза Чунг според CNN.

Доналд Тръмп младши

„Изглежда, че военнопромишленият комплекс иска Третата световна война да започне преди баща ми да има възможност да сключи мир и да спаси човешки животи. Трябва да блокираме тези трилиони долари“, написа Тръмп-младши в социалната мрежа X.

Бизнесменът Илон Мъск

Мъск коментира думите на потребител в социалната мрежа X, в които той казва, че „либералите обичат“ въоръжените конфликти.

„Вярно е“, заяви бизнесменът.

Полският външен министър Радослав Шикорски

Министърът на външните работи на Полша Радослав Шикорски нарече този ход отговор на действията на Северна Корея.

„Президентът Байдън отговори на влизането на севернокорейските войски <...> на език, разбираем за В. Путин“, заяви Сикорски в социалната мрежа X.

Говорителят на китайското външно министерство Лин Дзиен

„В интерес на всички страни е да прекратят огъня и военните действия възможно най-скоро и да потърсят политическо решение. Най-важното в момента е да се насърчи бързото охлаждане на ситуацията“, заяви Лин Дзиен (цитиран от ТАСС).

Петер Сиярто, външен министър на Унгария

Висшият дипломат на министър-председателя Виктор Орбан заяви, че изборната победа на Доналд Тръмп в САЩ е създала нова реалност, в която „хората призовават за мир“ - вместо това, което Будапеща, която поддържа връзки с Москва, вижда като ескалация на войната. „Провоенният мейнстрийм предприе последна, отчаяна атака срещу новата реалност“, пише Петер Сиярто в публикация във Facebook, съобщи Politico. „В последното си отчаяние тези провоенни сили изглежда дори не се притесняват от най-лошото: разширяване на войната в Украйна до глобален мащаб.“

Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова

Захарова заяви в коментар за РБК, че руският президент Владимир Путин и преди се е изказвал за удари по руска територия с американски оръжия с далечен обсег на действие. „Президентът се е изказвал по този въпрос“, подчерта тя. Кремъл все още не е реагирал на публикациите на американците.

Реакции на световните медии

Le Figaro

Франция и Великобритания вече са разрешили използването на своите ракети SCALP/Storm Shadow, които са с по-малък обсег, пише френският вестник Le Figaro. По-късно обаче изданието премахна тази информация от текста, с който съобщава, че Белият дом е вдигнал ветото си върху използването на оръжия с голям обсег.

CNN

Белият дом възнамерява с това решение да помогне на Украйна да задържи част от Курската област „колкото се може по-дълго“, съобщи CNN. Решението за разрешаване на използването на армейски тактически ракетни комплекси или АТАКМС на руска територия се обмисля от няколко месеца. Официални представители на САЩ се разминават в мнението си доколко тази опция е подходяща. Някои се опасяваха от ескалация, докато други се тревожеха за намаляващите запаси от оръжия. Не беше ясно дали администрацията на Байдън ще предостави на Украйна повече ракети ATACMS от оставащите 7,1 млрд. долара в рамките на правомощията на президента за намаляване на разходите, които позволяват на военните да изтеглят запасите директно от американските арсенали за изпращане в Киев, или политиката ще се прилага само за относително малкия брой ракети, с които разполага Украйна.

The Wall Street Journal

Според вестника някои западни служители твърдят, че решението едва ли ще промени съществено хода на конфликта, тъй като Русия може просто да премести по-голямата част от военното си оборудване по-далеч, а в много случаи вече го е направила.

Разрешаването на Украйна да нанася удари по Курск е важна стъпка, но за да има значителен ефект, тя ще трябва да се разпростре и извън региона, казва пред вестника Джордж Барос, анализатор в Института за изследване на войната, който е картографирал военни цели в обсега на АТАСС.

The Sunday Times

Според източници на вестника САЩ може да не позволят на Киев да използва британски ракети Storm Shadow за удари по руска територия. Обсегът на американските ATACMS е около 300 км, докато Storm Shadow има обхват от 250 до 560 км.

Ройтерс

Някои американски служители изразиха скептицизъм, че разрешаването на удари с голям обсег ще промени цялостната траектория на конфликта, но според тях решението може да подобри преговорната позиция на Киев, ако те бъдат осъществени, пише Ройтерс.

Не е ясно дали Тръмп ще отмени решението на Байдън, когато встъпи в длъжност. Тръмп отдавна критикува размера на американската финансова и военна помощ за Украйна и обещава бързо да сложи край на войната, без да обяснява как точно. Един от най-близките външнополитически съветници на Тръмп, Ричард Гренел, разкритикува решението, като заяви, че то ще доведе до ескалация.

Ройтерс цитира старшия сътрудник на Атлантическия съвет Алекс Плитсас, който казва: „Вярвам, че историята ще покаже, че това решение е взето твърде късно. Както при ATACMS, HIMARS, бойните машини Bradley, танковете Abrams и F-16. Всички те бяха необходими много по-рано.“

Bloomberg

Според събеседници на Блумбърг решението на Байдън едва ли ще вземе предвид всички желания на Украйна.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ