Какво предвижда новата Стратегическа концепция на НАТО?

Какво предвижда новата Стратегическа концепция на НАТО?

Какво предвижда новата Стратегическа концепция на НАТО?

Срещата на върха на НАТО в Мадрид приключи в четвъртък с редица решения за трансформация и укрепване на алианса, посочват на сайта на организацията.

„Решенията, които взехме в Мадрид, ще гарантират, че нашият Алианс ще продължи да пази мира, да предотвратява конфликти и да защитава нашия народ и нашите ценности“, заяви генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг.

Лидерите на съюзническите сили се договориха за фундаментална промяна в възпирането и отбраната. Представената в Мадрид Нова Стратегическа концепцията дава ясна представа за предизвикателствата пред Алианса през следващите 10 години и за мерките, които той ще предприеме, за да се справи с тях.

Тя предвижда увеличаване на числеността на силите за бързо реагиране до над 300 хил. военни, увеличаване на предварителното разполагане на техника, укрепване на тактическите групи на Източния фланг на Алианса до ниво бригади. За първи път от времето на Студената война насам, Стратегическата концепция включва и планове за защита на конкретни съюзници с предварително разпределени сили, които ще работят заедно с местните военни, за да се запознаят с местния терен и съоръжения.

В новата доктрина на организацията се посочва, че лидерите на страните членки са поели ангажимента да увеличат инвестициите си в НАТО, включително и чрез повишаване на размера на общия фонд за иновации на 1 млрд. евро.

„Съюзниците отново се ангажираха с обещанието, което дадоха през 2014 г., да изразходват поне 2% от брутния си вътрешен продукт за отбрана. От 2014 г. насам европейските съюзници и Канада са похарчили допълнителни 350 милиарда щатски долара. Девет държави вече достигат, или надхвърлят целта от 2%. Деветнадесет страни имат ясни планове да я постигнат до 2024 г. Други пет имат конкретни ангажименти да изпълнят целта след това. Тези два процента се разглеждат като долен праг, а не като таван“, коментира Столтенберг.

Като най-радикална промяна в новата Стратегическа концепция самият Столтенберг посочи дефинирането на отношенията с Русия - вече се определя като „най-значителната и непосредствена заплаха“ за сигурността, докато в действащата досега доктрина страната бе определяна като „стратегически партньор“. Промяна има и по отношения на Китай, който изобщо не се споменава в приетата през 2010 г. Стратегическа концепция. В новата й версия се посочва, че политиките на принуда на Китай представляват „предизвикателство за интересите, сигурността и ценностите“ на НАТО.

Документът включва още обща позиция на страните в борбата с тероризма, както и кибер и хибридните атаки.

Новата Стратегическа концепция включва и климатични цели, включително за намаляване на емисиите на парникови газове на структурите на НАТО с поне 45% до 2030 г. и достигане на нулеви нетни емисии до 2050 г.

Столтенберг акцентира и върху това, че страните членки на НАТО взеха решение официално да поканят Швеция и Финландия да се присъединят към Алианса.

Решението дойде, след като двете страни подписаха меморандум с Турция, която оттегли ветото си във връзка с техните кандидатури.

Двете страни се ангажираха с това да оказват „пълно сътрудничество на Турция“ в борбата с Кюрдската работническа партия (ПКК), както и свързани с нея организации.

„Това е добро споразумение за Турция, добро споразумение за Финландия и Швеция, както и добро споразумение за НАТО“, заяви Столтенберг.

Що се отнася до Украйна, Столтенберг заяви, че съюзниците ще продължат да предоставят военна и финансова подкрепа на страната, като това включва сигурни комуникации, гориво, въоръжение, оборудване срещу химическо и биологично оръжие, както и мобилни системи против дронове.

„В дългосрочен план ще помогнем на прехода на Украйна от съветско към модерно оръжие. Силна и независима Украйна е жизненоважна за евроатлантическата общност“.

„Изправени сме пред най-сериозната ситуация със сигурността от десетилетия. Но ние се изправяме пред предизвикателството с единство и решимост“, каза генералният секретар на пресконференция, с която бе сложен край на срещата в Мадрид.

 Той благодари на Испания за домакинството на историческата среща на високо равнище и каза, че следващата година ще има среща на върна на НАТО във Вилнюс, Литва.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ