НАТО ще засили защитата на Балтийско море
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обяви нов план за източния фланг на Алианса, след като официални лица признаха, че войските там са недостатъчни, пише Financial Times (FT).
НАТО трябва да се споразумее за преразглеждане на бойните си планове, за да предложи по-добра защита на източния фланг в случай на руска инвазия.
Столтенберг призна пред FT, че новият военен план, който ще бъде съгласуван на годишната среща на върха на лидерите на Алианса тази седмица, ще подобри драстично източната му отбрана, като измести фокуса от възпиране на всяка инвазия към пълна защита на съюзническа територия.
Естонският премиер Кая Калас заяви пред The Baltic Times, че настоящата доктрина приема, че балтийските държави ще бъдат „заличени от картата“ в случай на руско нападение, преди НАТО да опита контраатака, за да ги освободи.
„Никога не споделяме подробности за оперативните планове – реагира Столтенберг . - Но мога да ви уверя, че сме били в състояние да защитим страни, граничещи с Русия в продължение на десетилетия, коригирайки присъствието си в светлината на оценката на заплахата. Правихме това преди и ще го направим отново.“
Алиансът ще "значително засили" отбраната си в Източна Европа, обеща той и категорично отхвърли възможността Русия да превземе естонската столица Талин "точно както не са били в състояние да завземат град Киркенес в Северна Норвегия или Западен Берлин по време на Студената война".
Новата "стратегическа концепция", която ще бъде подписана на срещата на върха в Мадрид, която започна днес, ще определи нейните цели и подходи за следващото десетилетие и ще договори значително разширен план за защита на най-източните си съюзници в отговор на нахлуването на руския президент Владимир Путин на Украйна.
Тя ще включва нови структури, в които западните съюзници в НАТО, като САЩ, Обединеното кралство и Франция, ще обещаят техните войски, кораби и бойни самолети да бъдат готови за разполагане в определени територии на източния фланг на алианса, с постепенни времена за реакция, започващи от началото на евентуална атака.
Новият подход, който се връща към елементите на планирането на НАТО от времето на Студената война за потенциална съветска инвазия, ще позволи на военните командири на Алианса да знаят предварително, във всеки един момент кои точно сили са в готовност и колко бързо могат да влязат на бойното поле.
Русия ще бъде определена като "най-пряката и непосредствена заплаха за нашата сигурност", подчерта Столтенберг.
Срещата на върха идва, когато Москва засилва реториката със заплахи срещу Литва за товарни превози до ексклава Калининград, точка на възпламеняване, отдавна идентифицирана от НАТО като потенциална причина за разширяване на напрежението в региона.
Столтенберг каза, че е предпазлив относно спекулациите дали заплахите на Русия са насочени към прекъсване на срещата на върха на НАТО или просто съвпадение, но дрънкането на оръжие "ни напомня за нещо, с което много сме наясно. Независимо дали това се случва точно преди, непосредствено след или дълго след срещата на върха на НАТО, това не променя реалността. Трябва да сме подготвени”, категоричен е лидерът на Алианса.
Съществуващата отбранителна позиция на НАТО в Балтийските страни включва около 8 000 чуждестранни войници – водени от Обединеното кралство, Канада и Германия – за възпиране на всяка възможна инвазия и готовност да действат като т. нар. tripwire в случай на такава. Представители на НАТО са съгласни, че подходът сега е несъстоятелен в светлината на мащаба на атаката на Путин срещу Украйна.
Столтенберг отбелязва, че коментарите на естонския премиер Кая Калас относно отбраната на нейната страна "отразяват нейните опасения", добавяйки, че той е обсъждал "точно тези въпроси" с нея и лидерите на Литва и Латвия. „Нашата основна отговорност е да предотвратим всяка атака срещу Естония или друг съюзник. Ето защо ще вземем огромни и важни решения на срещата на върха, за да увеличим допълнително нашата колективна отбрана... за да защитим всеки сантиметър от територията на НАТО, както сме правили в продължение на 72 години“, подчерта той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.