Кишида: Япония, Филипините и САЩ си сътрудничат, за да защитят свободата на Южнокитайско море
Япония, Филипините и САЩ си сътрудничат, за да защитят свободата на Южнокитайско море, заяви днес японският премиер Фумио Кишида, който е на посещение на Филипините, предаде Ройтерс.
"В Южнокитайско море се развива тристранно сътрудничество за защита на морето", каза Кишида в реч във филипинския парламент в столицата Манила, пише БТА. Фумио Кишида и филипинският президент Фердинанд Маркос-младши се споразумяха вчера да започнат преговори за разполагане на войски на реципрочна основа, за да засилят военното си сътрудничество на фона на нарастващата мощ на Китай.
Филипините и Япония, които са близки съюзници на САЩ в Азия, се придържат към твърда линия по отношение на това, което възприемат като агресивно поведение на китайски плавателни съдове в Южнокитайско море, за което от десетилетия има акваториални спорове.
Китай претендира, че суверенитетът му се разпростира над почти цялото Южнокитайско море, включително върху части от изключителните икономически зони на Бруней, Индонезия, Малайзия, Филипините и Виетнам. Постоянният арбитражен съд в Хага постанови през 2016 г., че претенциите на Китай не са основателни, отбелязва Ройтерс.
"Япония ще продължи да допринася за засилване на възможностите на Филипините в сферата на сигурността, като с това допринася за регионалния мир и стабилност", изтъкна японският премиер.
Япония няма претенции по отношение на Южнокитайско море, но има акваториален спор с Китай в Източнокитайско море, отбелязва Ройтерс.
Ключови думи
|
|
Прекомерната сговорчивост може да ви струва скъпо в кариерата
Техники за успех |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 22 март. Световен ден на водата
На днешната дата |Куба отказва да преговаря за президентския мандат на Диас-Канел със САЩ
Политика |Шефът на Бундесбанк: ЕЦБ трябва да предотврати задълбочаването на инфлационния ръст
Икономика |Прекомерната сговорчивост може да ви струва скъпо в кариерата
Техники за успех |Куба отказва да преговаря за президентския мандат на Диас-Канел със САЩ
Политика |Кралят на ужасите Стивън Кинг става на 70 – 15 любими откъса от творчеството му
Лица |На днешната дата, 22 март. Световен ден на водата
На днешната дата |Екокатастрофа в Източнокитайско море след потъването на иранския танкер
Свят | Advertorial |Затварят за движение кръговото на Руски паметник
Общество |Голям пожар гори в столичния квартал „Красна поляна”
Общество | Advertorial |Бил Гейтс: Изкуственият интелект GPT е най-важния технологичен напредък от 80-те години насам
Технологии |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.