Китай ще се съсредоточи върху поставянето на сериозни искания по тайванския въпрос

Китай ще се съсредоточи върху поставянето на сериозни искания по тайванския въпрос

Китайското Външно министерство обяви, че по покана на Уан И, член на Политбюро на ЦК на ККП и директор на Службата за външни работи на ЦК на ККП, съветникът на Белия дом по въпросите на националната сигурност Джейк Съливан ще посети Китай от 27 до 29 август. Той ще вземе участие в новия кръг от китайско-американската стратегическа комуникация. Днес отговорникът на Отдела по работите за Северна Америка и Атлантическия океан към Министерството на външните работи на Китай проведе брифинг за медиите, на който представи повече детайли по въпроса, съобщи Радио Китай.

Това е първото пътуване на Съливан в Китай и е важна стъпка и за двете страни за работата по т.нар. „консенсус от Сан Франциско". След срещата между лидерите на двете държави в края на ноември миналата година дипломатическите, финансовите, правоприлагащите служби, както и специалистите по изменението на климата и военните от двете страни поддържат връзка и разширяват обмена. В същото време, обаче, САЩ продължиха да ограничават Китай с различни средства и мерки, на което Китай категорично се противопоставя. Китайско-американските отношения все още са в критичен момент, от който зависи тяхното бъдеще.

Имайки това предвид Уан И ще проведе задълбочени разговори с Джейк Съливан по китайско-американските отношения, чувствителни въпроси и ключови международни и регионални проблеми. Ще продължат обсъжданията на стратегическата осведоменост между Китай и САЩ, националната сигурност и икономическите гранични въпроси. Китай ще се съсредоточи върху изразяването на сериозна загриженост, изясняване на важни позиции и поставяне на твърди искания по тайванския въпрос, правото на развитие и стратегическата сигурност на страната. Представителят подчерта, че развитието на Китай е важна част от глобалния напредък и човешкото развитие. Китай не следва стария път на западната колонизация и грабеж, а се придържа към мирното развитие и взаимноизгодното сътрудничество. Днес акцентът е върху укрепването на световния мир и засилването на факторите за стабилност.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ