Китайски и американски дипломати обсъдиха различията в отношенията на дискретна среща

ЕС

Заместник-министърът на външните работи на Китай Ма Джаосю и ръководителят на отдела за Северна Америка и Океания на китайското външно министерство Янг ​​Тао обсъдиха двустранните отношения със старшия директор на Съвета за национална сигурност на САЩ за Китай Сара Беран и помощник-държавния секретар Дан Критенбринк в Пекин в понеделник.

„Страните проведоха откровени, конструктивни и продуктивни разговори за насърчаване на подобряването на китайско-американските отношения и правилното управление на различията“, се казва в изявление на китайското външно министерство.

Отбелязва се, че китайската страна е "изяснила официалната си позиция по такива важни фундаментални въпроси като Тайван". Беше постигната договореност за продължаване на контактите.

Държавният департамент на САЩ на свой ред съобщава, че страните са „обменили мнения относно двустранните отношения, проблемите, свързани с преминаването на Тайванския пролив , комуникационните канали и други въпроси. „Американски служители ясно дадоха да се разбере, че Съединените щати ще се конкурират енергично и ще защитават своите интереси и ценности“, каза в свое съобщение Държавният департамент. По-рано беше съобщено, че представители на администрацията на САЩ многократно са изразявали интерес към активизиране на контактите между двете страни. Те станаха изключително редки, след като САЩ свалиха китайски балон над своя територия през февруари 2023 г.

По-нататъшното охлаждане на отношенията между двете страни последва срещата в САЩ на председателя на Камарата на представителите на Конгреса на САЩ Кевин Маккарти с ръководителя на тайванската администрация Цай Инг-вен.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 23 до 29 март
Какво можете да направите, за звучите по-интелигентно и да бъдете по-убедителни?
На днешната дата, 24 март. Имен ден празнуват Зарко, Захари, Захарина, Хари
Шпионски игри: Вашингтон и Хавана водят скрити прговори за подобряване на отношенията си
Цитат на деня
ЕК очаква пояснения от Унгария заради информацията, че е споделяла данни от срещите на Съвета на ЕС с Москва
България се изкачи на 70-о място по конкурентоспособност
Goldman Sachs повишава прогнозите си за цените на петрола заради „най-големия шок при доставките в историята“