Християндемократите и социалдемократите в Германия договориха коалиционно споразумение

Християндемократите и социалдемократите в Германия договориха коалиционно споразумение

Лидерите на консервативния блок на Християндемократическия и Християнсоциалния съюз (ХДС/ХСС) и Социалдемократическата партия на Германия (ГСПД) се договорили коалиционно споразумение, което отваря пътя към създаването на ново правителство в Германия, съобщава в. Bild.

По-рано Bild съобщи, че ХДС/ХСС и ГСДП са си поделили ключови министерства. Социалдемократите ще получат Министерство на отбраната, Министерство на финансите и Министерство на правосъдието. Така Борис Писториус (ГСДП) очевидно ще запази поста си на министър на отбраната. ХДС/ХСС ще получат МВР и МвнР. В резултат на това Министерството на външните работи /МвНР/ще бъде ръководено от консерватори за първи път от почти 60 години.

На 23 февруари в Германия се проведоха предсрочни избори за Бундестаг. ХДС/ХСС ги спечели с 28,5% от гласовете. За първи път в историята си Алтернатива за Германия заема второ място с 20,8%. ГСДП е на трето място с 16,4% от гласувалите. Следват Зелените и Лявата партия, които получават съответно 11,6% и 8,8% от гласовете.

Вероятният бъдещ канцлер, лидерът на ХДС Фридрих Мерц, обяви намерението си да състави министерски кабинет преди Великден, празнуван на 20 април.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Правителството предложи Румен Спецов за особен търговски представител в „Лукойл Нефтохим“
САЩ започват голяма военна операция „Южно копие“ срещу латиномериканските наркокартели
Теодор Георгиев, Нестле България: Гората не расте за ден, но живее за поколения
Ваксината срещу варицела влиза в задължителния календар
На днешната дата, 14 ноември. Имен ден празнуват Филип, Фильо, Филка
Борисов: България може още днес да получи дерогация за санкциите срещу руския петрол
Мафията в TikTok: Как престъпните групировки използват социалните мрежи за набиране на кадри?
Икономиката на България с ръст от 3,2% през третото тримесечие