Хроника на тъгата: Надеждите за чудо се топят

Хроника на тъгата: Надеждите за чудо се топят

Хроника на тъгата: Надеждите за чудо се топят

Жертвите от мощното земетресение от 7,8 по Рихтер, разлюляло в понеделник сутринта Турция и Сирия вече наброяват над 19 000 души показват данни, предоставени от властите на двете държави. По последни данни, смъртните случаи в Турция са повече от 16 546, а в Сирия са починали 3317 души, предава ABC. 

Броят на ранените в южната ни съседка е около 65 000, като там около 380 000 души са останали без дом. Срутените или повредени сгради са около 6500. Общо 30 хиляди души са били евакуирани от снощи до тази сутрин от засегнатите от труса райони в Турция. По данни на външното министерство на страната някои са напуснали разрушените градове със собствени средства. 15 729 души са подслонени в обществени места за настаняване и в студентски общежития. Много хотели са отворили вратите си за пострадали от трусовете, като към момента в Анталия са пристигнали над 11 хиляди пострадали от земетресенията. 

Икономическите загуби, свързани със земетресението, което удари Турция и Сирия, може да надхвърлят 2 милиарда долара и да достигнат 4 милиарда долара или повече, съобщи агенцията за финансов рейтинг Fitch. 

Общо 6479 чуждестранни спасители от 56 държави работят на терен в Южна Турция. Следващите няколко часа обаче ще бъдат ключови за спасителните екипи, тъй като с всеки изминал час намаляват шансовете да бъдат спасени живи  оцелелите под отломките на рухналите сгради, особено при липсата на храна и ниските температури навън. 

"Когато седна, ме боли. Страх ме е за хората, блокирани под развалините", казва Мелек Халичи, който носи на ръце 2-годишната си дъщеря, докато наблюдава как спасителните екипи работят в турския град Газиантеп. 

С течение на времето надеждите за чудо обаче намаляват. Поради тази причина много хора се притесняват дали спасителните екипи ще стигнат до телата на близките им и дали ще успеят да ги погребат. 

В свой репортаж Ройтерс разказва за Ибрахим Халил Менкауин в опустошения сирийски град Джандарис, разхождащ се по осеяните с развалини улици, стискайки сгъната бяла торба за трупове. Той казва, че е загубил седем членове на семейството си, включително жена си и двама от братята си. "Държа тази чанта, когато изведат брат ми и малкия син на брат ми, и двете им съпруги, за да можем да ги опаковаме в чували. Ситуацията е много лоша. И помощ няма", каза той. 

А местни експерти изчисляват, че десетки хиляди хора все още са под развалините. "Броят на хората, които бяха спасени живи след земетресението е около 8000. Няма гаранция за това, но ако изчислението е правилно, под сградите има още 192 000 души", каза проф. Овгюн Ахмет Ерджан, един от водещите геофизични инженери и експерти по земетресения в Турция, цитиран от EFE и elConfidencial. 

Доброволци в склад близо до берлинското летище Берлин-Бранденбург помагат да се подготви дарената от местните хора помощ, предназначена за жертвите на земетресение в Турция. Снимка: Getty Images

Хуманитарната помощ стигна и до Сирия 

Първият конвой с хуманитарна помощ за пострадалите в Северозападна Сирия след опустошителните земетресения в понеделник премина турско-сирийската граница на пункта "Баб ал Хауа", предадоха ДПА и БТА, позовавайки се на източници от ООН и а Норвежкия бежански комитет. Според Сирийският център за наблюдение на човешките права става дума за шест камиона, натоварени основно с одеяла и друга помощ от първа необходимост. 

Междувременно, три самолета от Обединените арабски емирства, един от Йордания и два от Индия и Пакистан пристигнаха на международното летище в Дамаск, натоварени с храна и хуманитарна и медицинска помощ за засегнатите от земетресението. Говорейки пред SANA, посланикът на Пакистан в Сирия Шахид Ахтар каза: "Моята страна винаги е била със Сирия и ще я подкрепя при каквито и да е обстоятелства". Помощта се оценява на повече от 40 тона семейни палатки и одеяла, като в следващите дни ще пристигнат още помощи. 

Временно управляващият Индийското посолство в Дамаск Сатиндер Кумар Ядав потвърди, че самолетът от страната му носи 6 тона медицински консумативи и лекарства и разкри, че друг самолет с помощи ще пристигне в Сирия след по-малко от 24 часа.

Базил Ал-Кайед, временен шарже д'афер на Йорданското посолство в Дамаск, обяви, че пристигналият самолет превозва 10 тона хуманитарни материали, храна и медицински консумативи, като подчерта, че Йордания ще предостави каквото може на Сирия при тези обстоятелства. 

Даренията от различни арабски страни вече надхвърлят 115 милиона долара в помощ на пострадалите от земетресението, което разтърси Турция и Сирия. 

Българският Червен кръст заяви днес първия превод, чрез Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец (МФЧК/ЧП), в помощ на пострадалите от катастрофалното земетресение. Заявените суми са 480 000 лв. за Турция и 320 000 лв. за Сирия. Средствата са набрани по обявената още в първите часове Национална дарителска кампания на БЧК. След получаване на кодове за потвърждение на преводите, дарените от българското общество средства ще станат пряка помощ за пострадалите в двете държави. 

Китайското дружество на Червения кръст изпрати екип от спасители с първата си партида медицински консумативи в Сирия в четвъртък, за да помогне на спасителните операции. Това се случва след спешната хуманитарна помощ, която вече изпрати на стойност 200 000 долара. По искане на Сирийското посолство в Пекин и Сирийския арабски червен полумесец, Китай изпрати доставките, които ще задоволят нуждите на до 5000 души, съобщи Синхуа. 

Франция съобщи, че ще отпусне на сирийския народ, пострадал от земетресенията в Турция, спешна помощ в размер на 12 милиона евро. Тази помощ ще се разпределя в сътрудничество с неправителствените организации и с ООН във всички региони, засегнати от бедствието, предаде Франс прес. Пет от тези 12 милиона ще получи Хуманитарният фонд за трансгранична помощ на ООН, други пет милиона ще отидат при френски и международни неправителствени организации, осигуряващи здравни грижи, подслон, хигиена, вода, продоволствена помощ и др.  

Посланикът на Венецуела в Сирия Хосе Грегорио Биоморги получи помощта, изпратена от Каракас на летището в Дамаск. Екипът се състои от 25 пожарникари и три кучета търсачи. Освен това посланикът потвърди, че са пристигнали над 15 тона лекарства и храни, които ще бъдат на разположение на сирийците. 

Спасители работят на мястото на срутена сграда на 09 февруари 2023 г. в Хатай, Турция. Снимка: Getty Images

Спасени изпод отломките на рухналите сгради 

Градовете Алепо и Хама са най-засегнати от опустошителното земетресение, което удари централна и северозападна Сирия в понеделник. Седем души, които бяха хванати в капан под срутена сграда в квартал ал-Машрка в град Алепо, са спасени живи. Телата на 44 загинали също бяха извадени, съобщава сирийската новинарска агенция SANA. 

Късно в сряда се появиха кадри от още няколко спасени оцелели, включително Абдулалим Муаини, който беше изваден от рухналия си дом в Хатай, Турция, въпреки че съпругата му не е имала този шанс, съобщава Ройтерс. 

Спасителите извадиха ранена 60-годишна жена на име Мерал Накир от развалините на жилищен блок в град Малатия 77 часа след първото земетресение, съобщи държавната телевизия TRT.

Пожарникари и доброволци от испанската провинция Валенсия спасиха 12-годишно момиче и баща му от развалините на сграда в град Адияман в Турция. Спасителната операция продължила шест часа, тъй като те били затрупани под 5 метра отломки. 

Една майка с двете си деца бяха извадени живи от спасителите изпод развалините в Пазарджък, 78 часа след разрушителните земетресения. "Това е най-хубавият ден, който преживях в живота си. Ние оставаме тук и продължаваме", каза един от членовете на спасителния екип. 

Четири деца на възраст между 2-16 години бяха спасени живи изпод развалините 64 часа след земетресенията, които разтърсиха в понеделник Югоизточна Турция. Децата са били извадени от спасителите изпод развалините на един жилищен блок, който рухнал в квартал "Явуз Селим" в град Гьолбашъ, окръг Адъяман. Най-голямото момиче на 16 години, която се казва Илайда, било извадено в полуживо състояние, предава БТА. 

На 65-ия час след трусовете в Хатай беше спасен 16-годишният Али Сарънай изпод разрушен жилищен блок. Шест часа продължили усилията на спасителите да стигнат до младежа и в крайна сметка успели да го извадят жив. Първите му думи, когато го извадили под открито небе били "Искам шоколад". 

Спасители извадиха куче, заклещено под разрушена след земетресенията сграда в турския град Искендерун. Видео на един от спасителите показва как събралите се хора копаят и махат отломки, за да освободят кучето Памук. То е било гледано от съседите на стопанина му, който заминал по-рано за лечение в болница в град Мерсин, намиращ се на около 200 километра от Искендерун, предава Ройтерс. 

По материали от българската и чуждестранната преса

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ