Над 40 хиляди мигранти са стигнали до Великобритания през Ламанша от началото на годината

Над 40 хиляди мигранти са стигнали до Великобритания през Ламанша от началото на годината

Повече от 40 000 мигранти са прекосили Ламанша до момента от началото на годината, съобщи Би Би Си. Това е най-високата бройка, откакто се води статистика от 2018 година, пояснява БНР.

Миналата година мигрантите са били малко над 28 500, а през 2020 година едва 8000. Официални данни за потока от мигранти през Ламанша ще бъдат оповестени днес от Министерството на отбраната. Британското правителство се надява, че плановете му да изпраща някои от мигрантите до Руанда, докато се разглеждат техните молби за убежище, ще накара хората да се въздържат от опасното прекосяване на Ламанша. 

През последните две седмици лошото време донякъде помогна на Министерството на вътрешните работи да намали броя на мигрантите държани в центъра "Манстън" в графство Кент, който бе сериозно пренаселен. В някакъв момент там се намираха 4000 души при капацитет от 1600. В събота обаче времето се подобри и малко повече от 100 мигранти веднага са използваха възможността да достигнат южните английски брегове с малки лодки, съобщиха от бреговата охрана.

Патрулите по френския бряг досега не успяват да предотвратят прекосяванията. 

По-рано през седмицата от "Даунинг стрийт" обявиха, че британско-френските преговори за сделка за справяне с проблема са в заключителната си фаза. Британският премиер Риши Сунак и френският президент Еманюел Макрон обсъдиха въпроса на първата им среща в Египет, където участваха в световната климатична конференция.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Финансовата платформа Robinhood на Влад Тенев влиза в индекса S&P 500
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 8 до 14 септември
Митниците продават на търг 87 килограма златни и сребърни бижута, кюлчета и монети, задържани на ГКПП "Капитан Андреево"
Израелската армия удари висши лидери на групировката Хамас в столицата на Катар (ВИДЕО)
AI: Как чатботовете се отразяват на психичното ни здраве?
Кая Калас: Само тази година ЕС ще предостави 25 милиарда евро подкрепа на Украйна
Изминалият месец август е бил третият най-топъл в историята
Ще попадне ли Лукойл в следващия пакет от санкции на ЕС?