Неодобрението към японското правителство надхвърли 40%

Неодобрението към кабинета на японския премиер Фумио Кишида надхвърли за пръв път прага от 40%, поради съмненията дали управляващата партия някога ще се откаже от връзките си с Църквата на обединението (църквата на Мун), показва проучване на общественото мнение, цитирано от Ройтерс и БТА.
Разкритията за дългогодишни връзки с църквата, основана в Южна Корея през 50-те години на миналия век и известна с масовите си сватби, се превърнаха в проблем за Кишида след 8 юли, когато беше застрелян бившият премиер Шиндзо Абе. Неговият убиец заяви, че майка му е била доведена до банкрут от религиозната организация и обвини Абе, че я е подкрепял. В резултат подкрепата за Кишида се срина, а връзките с църквата засилиха и неодобрението на държавното погребение на Абе, което трябва да се проведе на 27 септември.
Според проучване на всекидневника "Йомиури шимбун", неодобрението към кабинета на Кишида е достигнало 41%, спрямо 34% преди около месец, надхвърляйки 40% за пръв път след встъпването му в длъжност миналата година. Подкрепата за него остава относително стабилна, с 50% в сравнение с 51% преди месец.
Миналата седмица Кишида се извини за връзките на управляващата Либерално-демократическа партия с църквата на Мун и обеща, че ЛДП ще превърне прекратяването на подобни връзки в своя политика. 76% изразиха одобрение към тази стъпка, но 72% заявиха, че не вярват, че партията ще успее напълно да прекъсне връзките си с организацията, която през годините е била изправена пред въпроси относно методите си за набиране на дарения.
56% от японците се обявяват и против държавното погребение на Абе, което ще бъде платено изцяло от правителството. Преди месец противниците му бяха 46%. Церемонията, която ще се проведе в токийската зала за бойни изкуства Нипон будокан, ще струва около 250 милиона йени (1,8 милиона долара), без да се включват разходите за сигурност и посрещането на високопоставени представители на други страни, според правителството.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Samsung и SK Hynix ще се включат в проекта Stargate на OpenAI
Технологии |Инвестиционната компания Bain Capital е подала оферта за купуване на веригата Costa Coffee
Компании |Само две търговски вериги са публикували цените си на сайта "Колко струва"
България |Милиони евро и хиляди контейнери са конфискувани при разследване за незаконен внос от Китай в Гърция и други европейски страни
Бизнес |Безопасност: Отборът на Барселона отлага завръщането си на легендарния стадион „Камп Ноу“
Спорт |Бойко Борисов предлага да се закрие ДАИ
Политика |Нови директиви пред генералите: Военни сили за бързо реагиране ще потушават граждански безредици в САЩ
Свят |ДСБ предлагат паркоместата в сградите да получат отделна имотна партида
Политика |Едно от пет работни места в туризма ще останат незаети в Европа през следващото десетилетие
Свят |Планината на седемте цвята: Перуанската звезда на Instagram
Любопитно |България започва нов сондаж за природен газ в Черно море
Политика |Зеленски: Положението в Запорожката АЕЦ е критично
Свят |От 8 октомври ще санкционират търговците, които вдигат цените необосновано
България |ADVERTORIAL

Официално отвори врати AYA Estate Vineyards – първата в България и региона винарна и галерия за съвременно изкуство

Vivacom с три отличия от престижния конкурс Forbes HR & Employer Branding Awards 2025

Коментари
Няма въведени кометари.