МАЕ поздрави Япония за плановете да рестатира ядрената си енергетика

МАЕ поздрави Япония за плановете да рестатира ядрената си енергетика

МАЕ поздрави Япония за плановете да рестатира ядрената си енергетика

Плановете на Япония за подновяване на развитието на ядрена енергетика в страната бяха приветствани от Международната агенция по енергетика, като един от директорите на организацията каза пред Си Ен Би Си, че това представлява „много добра и обнадеждаваща новина“.

В сряда министър-председателят на Япония каза, че страната му ще рестартира работата на някои атомни електроцентрали и ще разгледа възможността за разработване на реактори от следващо поколение.

Коментарите на Фумио Кишида дойдоха в момент, когато Япония, която е голям вносител на енергия, търси начин да подсили енергийния си капацитет на фона на продължаващата несигурност на световните енергийни пазари и войната между Русия и Украйна.

Кейсуке Садамори, който е директор на офиса на МАЕ за енергийни пазари и сигурност, изрази положително менение за стратегията на Япония.

„Това е много добра и окуражаваща новина както по отношение на сигурността на енергийните доставки, така и по отношение на смекчаването на изменението на климата“, каза той, добавяйки, че Япония „изгаря много изкопаеми горива, за да запълни празнината от липсата на ядрена енергия след инцидента във Фукушима“.

„Това рестартиране на японските атомни електроцентрали би било добро от гледна точка на освобождаването на значителни количества LNG (втечнен природен газ) за световния пазар“, каза той.

Садамори, който преди това е заемал позиции в Министерството на икономиката, търговията и промишлеността на Япония и е бил изпълнителен асистент на предишен японски премиер през 2011 г., беше попитан за времевата рамка за изграждането на нови атомни централи.

„Изграждането на новите реактори ще отнеме време. От съобщението на министър-председателя Кишида разбира, че той се фокусира повече върху новите типове атомни електроцентрали, включително SMR – малки модулни реактори“

„Те все още са основно в етап на развитие, така трябва да ускорим тези разработки“, добави той.

Според него по-важното в случая е  рестартирането на съществуващите инсталации и удължаването на живота им.

Ако този план бъде реализиран, той би представлявал голям обрат в енергийната политика на Япония след бедствието във Фукушима през 2011 г., когато силно земетресение и цунами доведоха до срив в японската АЕЦ Fukushima Daiichi.

Садамори коментира настоящите обществени настроения в Япония към ядрената енергия. „Това е най-трудната част“, ​​каза той, като добави, че японският народ все още има известни опасения относно безопасността.

Позовавайки се на „трудни ситуации на енергийния пазар“, както и на „много стегнатия пазар на електроенергия“ в Япония, Садамори каза, че обществените настроения в страната все пак се „малко се изменят“.

„Виждаме повече хора, които подкрепят рестартирането на атомните електроцентрали, въз основа на скорошни проучвания на големите японски вестници“, добави той.

„Така че смятам, че нещата малко се подобряват, но мисля, проблемът с общественото одобрение все още продължава да бъде много трудна част от ядрения рестарт“, каза Садамори.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ