ООН прие Пакт за бъдещето

ООН прие Пакт за бъдещето

Общото събрание на ООН прие „Пакт за бъдещето“, за да се справи с предизвикателствата на 21-ви век. Сега предстои трудната част: да се обединят разделените нации в света, за да се пристъпи бързо към изпълнение на 56-те мерки, набелязани в него, предаде Assotiated Press.

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш благодари на 193-членния световен орган, че е одобрил пакта и е отключил вратата за държавите да обединят усилията си за справяне с предизвикателства, вариращи от изменението на климата и изкуствения интелект до ескалиращите конфликти и нарастващото неравенство и бедност - и да подобрят живота на повече от 8 милиарда души по света.

„Ние сме тук, за да върнем многостранния подход от ръба на пропастта“, каза той. „Сега общата ни съдба е да преминем през нея. Това изисква не само съгласие, но и действия.“

Пактът от 42 страници беше приет в неделя при откриването на двудневната „Среща на върха за бъдещето“, която продължава и в понеделник. Сред лидерите, които ще говорят на срещата на върха, са иранският Масуд Пезешкиан, украинският Володимир Зеленски, държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен и руският заместник-министър на външните работи Сергей Вершинин.

Дали пактът ще бъде приет, все още беше под въпрос, когато започна заседанието на асамблеята в неделя. Всъщност напрежението беше толкова голямо, че Гутериш беше подготвил три речи - една за одобрение, една за отхвърляне и една, ако нещата не са ясни, каза говорителят на ООН Стефан Дюжарик.

Представителят на Русия Вершинин отправи началния залп. Той предложи изменение, което значително щеше да размие пакта. „Никой не е доволен от този пакт“, каза той.

Оказа се, че не е прав. 54 африкански държави се противопоставиха на измененията на Русия и от тяхно име Република Конго се противопостави с предложение да не се гласува по измененията. Мексико подкрепи африканците, а при гласуването на тяхното предложение африканците получиха подкрепата на 143 държави, като само шест държави подкрепиха Русия - Иран, Беларус, Северна Корея, Никарагуа, Судан и Сирия. 15 държави се въздържаха.

След това председателят на Асамблеята Филемон Янг подложи пакта на гласуване и удари с чукчето си, с което изрази консенсуса на всички държави - членки на ООН, необходим за одобрението му - под бурни аплодисменти.

Русия направи значителни пробиви в Африка - в страни като Мали, Буркина Фасо, Нигер и Централноафриканската република - и отхвърлянето на нейните поправки от континента, заедно с Мексико, голяма латиноамериканска сила, беше възприето като удар за Москва от някои дипломати и наблюдатели.

След това Гутериш, явно облекчен от резултата, отправи предизвикателство към лидерите: Приложете пакта. Дайте приоритет на диалога и преговорите. Прекратете „войните, които разкъсват нашия свят“ - от Близкия изток до Украйна и Судан. Реформирайте влиятелния Съвет за сигурност на ООН. НУжни са ускоряване на реформите на международната финансова система, ускоряване на прехода от изкопаеми горива. Да се вслушваме в младите хора и да ги включваме във вземането на решения.

Основният блок на ООН от развиващи се страни - Групата на 77-те, в която понастоящем членуват 134 държави, включително Китай - подкрепи Гутериш в речта на министър-председателя на Уганда Робина Набанджа.

„Този пакт не бива да се превръща в поредното безплодно упражнение, а трябва да събере политическа воля и ангажираност на всички нива на световното ръководство за прагматично решаване на настоящите проблеми и да положи основите на решения за бъдещия ни глобален напредък и предизвикателства“, каза той.

Набанджа подчерта, че бъдещето трябва да бъде „свободно от всякакво потисничество“ и да премахне увеличаващите се разлики между развитите и развиващите се страни. Г77 изразява съжаление, че пактът не признава действията, които развитите страни трябва да предприемат, за да премахнат разликите, каза той.

В Пакта за бъдещето се казва, че световните лидери се събират „във време на дълбока глобална трансформация“, и се предупреждава за „нарастващи катастрофални и екзистенциални рискове“, които могат да доведат хората навсякъде „до бъдеще на постоянна криза и разпад“.

Гутериш изтъкна редица ключови разпоредби в пакта и двете съпътстващи го приложения - Глобален договор в областта на цифровите технологии и Декларация за бъдещите поколения.

Пактът задължава световните лидери да реформират 15-членния Съвет за сигурност, за да го направят по-отразяващ днешния свят и да „поправят историческата несправедливост спрямо Африка“, която няма постоянен мандат, както и да се справят с недостатъчното представителство на Азиатско-тихоокеанския регион и Латинска Америка.

Той също така „представлява първата договорена многостранна подкрепа за ядреното разоръжаване от повече от десетилетие“, заяви Гутериш, и се ангажира „със стъпки за предотвратяване на надпреварата във въоръжаването в космическото пространство и за регулиране на използването на смъртоносни автономни оръжия“.

Глобалният цифров договор „включва първото наистина универсално споразумение за международното управление на изкуствения интелект“, заяви ръководителят на ООН.

Що се отнася до правата на човека, Гутериш заяви: „Пред лицето на рязкото нарастване на мизогинията и отстъплението от репродуктивните права на жените, правителствата изрично се ангажираха да премахнат правните, социалните и икономическите бариери, които пречат на жените и момичетата да разгърнат потенциала си във всяка сфера.“

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ