Почина жената, заемала най-високия пост в историята на Мосад
Жената, стигнала до най-висок пост в историята на израелското външно разузнаване "Мосад" - Ализа Маген, почина на 88-годишна възраст, предават ДПА и БТА.
Маген е родена в Йерусалим в семейството на еврейско семейство от германския град Франкфурт. Тя беше "уважаван, иновативен и всеотдаен командир", казаха в изявление от Мосад и допълниха, че тя е "посветила живота си на сигурността на Израел и неговите граждани".
По време на кариерата си Маген се изкачва до най-високия пост, заеман някога от жена в израелските тайни служби, през 90-те години, когато става заместник-директор на "Мосад". Тя остава на този пост под ръководството на трима директори на разузнавателната служба до пенсионирането си през 1999 г.
През 2015 г. Маген разказа за кариерата си на събитие, посветено на специалната роля на евреите от германски произход в израелското разузнаване.
Тя описа как е била наета на работа в Мосад още като млада и как когато започва работа "има голямо търсене на служители, говорещи немски език".
"По това време все още интензивно се издирваха видни нацисти като Йозеф Менгеле", казва тя, визирайки печално известния нацистки лекар, извършвал медицински експерименти върху затворници в концентрационния лагер Аушвиц.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Тръмп изпраща делегация в Пакистан за нов кръг преговори с Иран
Свят |Папа Лъв призова анголците да преодолеят дълбоките си разделения
Свят |Тръмп: Иран е нарушил сериозно примирието, но мирно споразумение все още е възможно
Свят |Активността към 16:00 ч.: 34,6% по данни на ЦИК, 39% според екзитпол
България |Служебният вътрешен министър: Масово машините за гласуване работят нормално, проблеми има при под 1%
Политика |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Избирателната активност към 14:00 ч. достигна 34%
Политика |Активността към 16:00 ч.: 34,6% по данни на ЦИК, 39% според екзитпол
България |Ето каква е избирателната активност към 12:00 часа
Политика |Учени съживиха животно, прекарало 24 000 години в замразено състояние
Наука и Здраве |Избирателната активност към 11:00 ч. достигна 12,12%
Политика |Служебният премиер Андрей Гюров: В парламента се влиза с идеи, а не с пачки в пояса
Политика |България избира 240 депутати за 52-рото Народно събрание
Политика |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.