Politico: Визитата на Зеленски във Вашингтон шокира много американски конгресмени и високопоставени служители

ЕС

 Визитата на украинския президент Володимир Зеленски във Вашингтон, въпреки няколкоседмична подготовка, беше изненада за много представители на американския политически истаблишмънт. Това съобщи Politico, позовавайки се на свои източници.

Според изданието „посещението на Зеленски шокира членовете на Конгреса и високопоставени служители“. Въпреки факта, че „имаше слухове за предстоящо голямо събитие във Вашингтон, никой не знаеше подробности за пристигането на президента на Украйна или неговите планове“, отбелязва вестникът.

В същото време  самата визита е била подготвяна тайно няколко седмици, преди Байдън да покани Зеленски във Вашингтон на 11 декември по време на телефонен разговор, пише още изданието

По-рано във вторник порталът Axios, позовавайки се на източници, съобщи, че Зеленски ще посети американската столица в сряда, 21 декември, и ще произнесе реч на съвместно заседание на Камарата на представителите и Сената на Конгреса на САЩ.

Очаква се той да благодари на законодателите за милиарди долари военна помощ за Украйна и също така да поиска увеличаване на размера на финансовите ресурси, предоставени на Киев. Както припомня порталът, това ще бъде първото посещение на Зеленски в Съединените щати от началото на специалната военна операция на Руската федерация в Украйна. Освен това, съобщи CNN, украинският лидер ще се срещне лично с президента на САЩ Джо Байдън, за да обсъдят помощта за Киев.

Междувременно Белия дом потвърди визитата, както и че е по покана на президента Байдън.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Лунната мисия с четирима астронавти „Artemis II“ на NASA се завърна успешно на Земята
Член на УС на БНБ: По всичко изглежда, че отиваме към неблагоприятния сценарий за инфлацията
Заседание на кризисния щаб COBRA: Великобритания се подготвя за протести заради скока на цените
Неизвестно за известните: Търговец на юфка става "Крал на перлите" и главен бижутер на императора в Япония
Времето: Облачно, ветровито, на много места и дъждовно
Благодатният огън слезе на Божи гроб в Йерусалим, за втори път БПЦ няма делегация
Здравното министерство въвежда ясни правила за медицинската помощ от разстояние
Патриарх Даниил ще отслужи богослуженията за Възкресение Христово от катедралата „Св. Александър Невски“