Пратка с тежки оръжия от САЩ пристигна в Израел, докато Марко Рубио е на посещение в региона

Пратка с тежки оръжия от САЩ пристигна в Израел, докато Марко Рубио е на посещение в региона

През нощта в Израел пристигна пратка с тежки оръжия от САЩ, съобщи израелското министерство на отбраната. Това се случва в момент, когато американският държавен секретар Марко Рубио е в Йерусалим за срещи с израелски лидери, съобщава Франс прес.

„През нощта в Израел бе получена и разтоварена пратка с тежки бомби, предоставени от правителството на САЩ“, заяви министерството, като уточни, че става въпрос за бомбите MK-84, които бяха одобрени от администрацията на президента Доналд Тръмп.

Миналата година администрацията на Джо Байдън спря доставките на тези 900-килограмови бомби поради опасения за възможни цивилни жертви в Газа, припомня Асошиейтед прес.

Рубио започва своето пътуване в Близкия изток в Израел в момент, когато арабските лидери остро критикуват предложението на президента Тръмп да премести палестинското население от ивицата Газа в други държави и да преустрои региона под контрола на САЩ. Това е първото му посещение в региона като държавен секретар на САЩ, и се очаква той да бъде посрещнат с топъл прием от израелския премиер Бенямин Нетаняху, който е подкрепил плана, както и с остър отпор от арабските лидери, които го отхвърлят и се опитват да предложат контрапредложения.

Междувременно, прекратяването на огъня между Израел и Хамас продължава да бъде в сила, въпреки че миналата седмица сериозен спор постави под заплаха неговото поддържане. Страните обаче се изправят пред наближаващия срок в началото на март за договаряне на следващата фаза, а ако не бъде постигнато споразумение, конфликтът може да бъде възобновен. Нетаняху изрази готовност да възобнови военните действия, дори ако това означава оставяне на десетки заложници в плен. В същото време той предложи на Хамас възможност да се предаде и изпрати висшите си лидери в изгнание, което обаче бе отхвърлено от ислямистката организация.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Археолози: Древен „воден култ“ е изградил монументи, по-стари от Стоунхендж
Древна египетска лодка беше определена като „един от най-важните реставрационни проекти на XXI век“
Зеленски изрази готовност да организира референдум за мирния план на Тръмп за Украйна
Времето: Слънчево и ветровито
От OpenAI до Nvidia фирмите насочват милиарди в инфраструктура за изкуствен интелект
На днешната дата, 27 декември. Стефановден
Ню Йорк ще изисква от социалните мрежи да показват предупреждения за психичното здраве
Няколко типа късмет, върху които всъщност имате известен контрол