Преди среща в Белия дом: Дания се готви да увеличи военното си присъствие в Гренландия

Преди среща в Белия дом: Дания се готви да увеличи военното си присъствие в Гренландия

Дания ще предложи увеличаване на военното си присъствие и инвестиции в Гренландия, като същевременно задълбочи координацията със САЩ и други съюзници от НАТО. Друг възможен вариант е предоставянето на разширен достъп на Вашингтон до острова, съобщава Bloomberg. 

Датският външен министър Ларс Льоке Расмусен и министърът на независимостта и външните работи на Гренландия Вивиан Моцфелд ще се опитат да убедят американците да не посягат на острова на среща в Белия дом. От американска страна ще присъстват вицепрезидентът Джей Ди Ванс и държавният секретар Марко Рубио. 

По време на срещата датската и гренландската страна също искат да се запознаят с намеренията на администрацията на Тръмп относно острова. Според датската страна американците вече могат да използват острова за отбранителни цели съгласно всеобхватното споразумение за отбрана между двете страни. Гренландската и датската страна обаче напълно отхвърлиха продажбата на територията или присъединяването ѝ към САЩ. Като алтернатива, те могат да предложат споразумение за добив с Тръмп, съгласно което САЩ биха получили достъп до редкоземни метали в замяна на гаранции за сигурност.

В началото на януари, на фона на военната операция във Венецуела, Тръмп обяви Гренландия за „абсолютно съществена“ за Съединените щати. Както по-късно съобщи The Wall Street Journal, Рубио поясни пред Конгреса, че няма предстояща инвазия, а по-скоро целта е островът да бъде закупен от Дания. 

В понеделник, 12 януари, републиканският конгресмен Ранди Файн обяви, че е внесъл законопроект за „анексиране на Гренландия“. В отговор премиерът на острова Йенс-Фредерик Нилсен заяви, че би избрал Дания пред Съединените щати, ако бъде изправен пред избор. На свой ред Тръмп заяви, че „не знае нищо“ за Нилсен и че нежеланието на гренландците да се присъединят към Съединените щати ще бъде „техен проблем“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп обеща САЩ да предприемат „много решителни действия“, ако Иран екзекутира протестиращи
Проучване поставя под съмнение потенциала за живот на една от луните на Юпитер
БНБ към търговците: Не приемайте надраскани евробанкноти
Очаква ни временно затопляне в сряда и четвъртък
Дейността, която ще помогне на мозъка ви да остане млад
Какво ще направи Европа? Обемът на търговията в рамките на ЕС спадна за първи път от близо десетилетие
На днешната дата, 14 януари. Рождениците днес
Politico: ЕС търси вариант на споразумение за Гренландия със САЩ, за да избегне конфронтация