Премиерът на Австралия е готов да разговаря с Мъск за забраната на социалните медии за деца под 16 г.

Премиерът на Австралия е готов да разговаря с Мъск за забраната на социалните медии за деца под 16 г.

Министър-председателят на Австралия Антъни Албанезе заяви, че критиките на Елон Мъск към австралийската забрана за използване на социални медии от деца под 16 години са на собственика на X, който прокарва дневния ред на социалната платформа, като същевременно посочи, че е готов да разговаря с милиардера за забраната, въведена тази седмица, предаде Ройтерс.
Късно в четвъртък Австралия одобри забраната на социалните медии за деца след емоционален дебат, който обхвана цялата страна, поставяйки еталон за юрисдикциите по света с една от най-строгите регулации, насочени към големите технологии.

Забраната, за която лявоцентристкото правителство твърди, че е водеща в света, може да влоши отношенията на Австралия с ключовия съюзник САЩ, където Мъск, централна фигура в администрацията на новоизбрания президент Доналд Тръмп, заяви в публикация този месец, че тя изглежда като „заден начин за контролиране на достъпа до интернет на всички австралийци“.
В неделя Албанезе, запитан дали е готов да разговаря с Мъск за забраната на социалните медии, отговори: „Ще разговаряме с всеки“.

„Що се отнася до Илон Мъск, той има свой дневен ред и има право да го прокарва като собственик на X, известен преди като Twitter“, добави Албанезе в коментар по телевизия Australian Broadcasting Corp.
Законът принуждава технологичните гиганти - от собственика на Instagram и Facebook Meta, отваря се нов раздел, до TikTok - да спрат влизането на непълнолетни лица или да бъдат глобени с до 49,5 млн. австралийски долара (32 млн. щатски долара). Изпитването на методите за прилагане започва през януари, а забраната ще влезе в сила след една година.

„Решени сме да го направим, парламентът прие това законодателство с огромно мнозинство“, каза Албанезе.
Лейбъристката партия на Албанезе спечели решаваща подкрепа от опозиционните консерватори за законопроекта, който беше приет по бързата процедура в парламента на страната като част от 31 законопроекта, прокарани в хаотичния последен ден на парламента за годината.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ