Президентът на Аржентина упрекна САЩ, че не помагат на страната му в преговорите с МВФ

ЕС

Аржентинският президент Хавиер Милей упрекна посланика на САЩ в страната Марк Стенли, че Вашингтон все още не е помогнал на Буенос Айрес в преговорите с Международния валутен фонд (МВФ), съобщава вестник La Nacion.

Според журналиста Карлос Паня, след като Стенли споменал „китайската заплаха“ в разговор с Милей, аржентинският лидер отговорил: „Благодаря ви за забележката, но трябва да ви информирам, че вчера посетих китайския посланик във връзка с въпросът за удължаване на валутния суап между нашите централни банки и той разреши въпроса на следващия ден, докато аз чаках помощ от САЩ и от МВФ от идването си на власт, но тя все още не е дошла“.

В средата на юни Централната банка на Аржентина обяви, че Китай е одобрил удължаването на валутния суап на стойност 5 милиарда долара, предоставен на южноамериканската република за 12 месеца. 

Милей, който встъпи в длъжност като президент на 10 декември 2023 г., многократно е заявявал, че смята либералните демокрации и западните държави, особено САЩ и Израел, за приоритетни партньори на Аржентина. Той подчертава, че не възнамерява да насърчава междудържавните отношения с Бразилия, Китай и Русия. В същото време аржентинският лидер обяснява, че няма да пречи на частния бизнес да има търговски отношения с тези страни.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Брюксел разследва внос от Балканите за предполагаемо заобикаляне на митата върху китайски стоки
ЕЦБ прогнозира ускоряване на растежа на възнагражденията в еврозоната до 2027 г.
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Испания изпраща войски в анклава Сеута, след като хиляди мигранти го щурмуваха от Мароко
Петролът поевтиня с над 2% поради ръст на доставките от Персийския залив
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
На днешната дата, 31 юли. Богородични Заговезни
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Филмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
Глад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"