Разследващите в Южна Корея поискаха заповед за арест на сваления президент

Разследващите в Южна Корея поискаха заповед за арест на сваления президент

Съвместният следствен екип, разследващ случая срещу президента на Южна Корея Юн Сеок Йол, е поискал заповед за ареста му, съобщава агенция Yonhap.

Агенцията отбелязва, че следователите са поискали заповед за арест, след като Юн Сок Йол е пренебрегнал три призовки да се яви за разпит. Говорителят на президента каза, че възнамерява да предприеме "официални стъпки" в отговор на искането за заповед за арест.  „Това искане беше отправено от група, която няма правомощия да разследва обвинения за бунт“, цитира Yonhap думите на представителя на президента.

По-рано през декември парламентът отстрани от власт президента Юн Сок Йол, след което Хан Дук Су стана изпълняващ длъжността президент. Причината за подобна стъпка по отношение на Юн Сеок Йол беше опитът му на 3 декември да въведе военно положение в страната за борба с политическите опоненти. Това решение предизвика възмущение сред жителите на страната и парламентът бързо гласува премахването на военното положение. В резултат на това Юн Сеок Йол се съгласи да отмени заповедта.

В петък южнокорейският парламент също отстрани и изпълняващия длъжността президент на Южна Корея, министър-председателят Хан Дук Су. На поста и.д президент беше заменен от първия вицепремиер, министър на икономиката и финансите Чой Санг-мок. По-късно Чой Санг Мок заяви, че приоритет на политиката му е възстановяването на стабилността в страната. Южна Корея арестува няколко длъжностни лица, за които се твърди, че са участвали в обявяването на военно положение.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Рей Далио: Златото и нефиатните валути ще бъдат по-силни средства за съхранение на стойност с нарастването на дълга на САЩ
Осъдиха Никола Саркози на 5 години затвор заради престъпен заговор с Муамар Кадафи
Исторически обрат: България е на полуфинал на световното първенство по волейбол след победа над САЩ
Тръмп одобри сделката за TikTok
САЩ налагат санкции на сръбската петролна компания NIS от 1 октомври
Зеленски е готов да се оттегли от поста си след края на войната
Да инвестираш като най-богатите хора в света вече е по-лесно от всякога. Но колко е опасно?
Времето: Жълт код за силен вятър в 6 области