САЩ изтеглят 500 души от контингента си в Сирия и се отказват от три военни бази

ЕС

Съединените щати изтеглят частите си от североизточна Сирия и се отказват от три военни бази, съобщават Fox News и Al Arabiya.  Две военни бази са затворени, а една е прехвърлена под контрола на оглавявания от кюрди алианс Сирийски демократични сили, като част от намаляване на военното присъствие в страната. Това съобщи на своята страница в социлнта мрежа Х журналистката на Fox News Дженифър Грифин, която отразява въпросите на националната сигурност на САЩ.

Според източници на кореспондента на Fox News, кюрдските сили ще контролират военната база Mission Support Site Euphrates. Взето е решение за затваряне на базата Mission Support Site Green Village, както и на друг обект, чието име не беше посочено. В същото време Грифин уточнява, че това е „много по-малък“ военен пост. Общо около 500 американски войници са напуснали Сирия. Информацията за отказа на американското командванеот военни обекти в Сирия беше потвърдена пред тва канала Al Arabiya English от неназовани американски служители. Според тях решението е взето през последния месец.

Специалният представител на президента Доналд Тръмп за Сирия, Томас Барак, заяви в интервю за турския телевизионен канал NTV, че Вашингтон планира да остави само една военна база на сирийска територия в бъдеще. „Не казвам, че това е правилно или грешно, но политиката от последните 100 години не е проработила“, отбеляза той. През април Пентагонът обяви намерението си да намали броя на американските войски в Сирия до по-малко от 1000 души. Главният прессекретар на ведомството, Шон Парнел, обясни, че САЩ и техните съюзници са постигнали „значителен напредък“ в борбата срещу ИДИЛ през последните десет години.

След падането на режима на Башар Асад през декември 2024 г. броят на американските войски в Сирия се е увеличил почти два пъти. Прессекретарят на Пентагона Патрик Райдър заяви, че „на фона на събитията в Сирия“ военното ведомство е увеличило броя на войските си там от 900 на 2000.  Тръмп се застъпи за идеята за изтегляне на американските войски от Сирия по време на първия си президентски мандат. По това време обаче вътрешният кръг на шефа на Белия дом успя да го разубеди от пълна евакуация на контингента и настоя за запазване на ограничена военна мисия в Сирия.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Феновете на Тейлър Суифт купиха фасове и боклуци от сватбата ѝ за по 25 долара бройката
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“