САЩ наложиха визови ограничения за граждани на Унгария

САЩ наложиха визови ограничения за граждани на Унгария

 Вашингтон във вторник наложи ограничения на гражданите на Унгария. Сега разрешителното за пътуване в САЩ е валидно за тях една година и може да се използва само веднъж, съобщава посолството на САЩ в Будапеща.

"Днес информирахме унгарското правителство, че валидността на системата за електронно разрешение за пътуване (ESTA) за притежателите на унгарски паспорти е намалена от две на една година. Освен това валидността на ESTA за притежателите на унгарски паспорти ще бъде ограничена за еднократна употреба“, се казва в прессъобщение, публикувано във вторник на сайта на американската дипломатическа мисия.

Намаляването на ESTA ще засегне само нови приложения за този документ. Всички разрешителни, издадени преди 1 август 2023 г., остават валидни за две години и за многократно влизане.

В документа се пояснява, че опасенията на Вашингтон са свързани с факта, че между 2011 и 2020 г. Унгария е предоставила гражданство на приблизително 1 милион души като част от опростен процес на натурализация, "без да предприеме подходящи мерки за сигурност за проверка на самоличността им". Съединените щати отбелязват, че унгарските власти са решили „да не обръщат дължимото внимание на проблемите със сигурността, възникнали поради прилагането на опростения процес на натурализация. Следователно процедурите са опростени за всички притежатели на унгарски паспорти по Програмата за премахване на визите (VWP )“, заявяват от посолството.

Подчертава се, че визовите ограничения ще останат в сила, докато Будапеща не разреши съответните проблеми със сигурността. От своя страна Асошиейтед прес съобщава, че VWP позволява на притежателите на паспорти от 40 държави да останат в САЩ с бизнес или туристически цели до 90 дни. Унгария е единствената от тези страни, която е била обект на ограничителни мерки съгласно VWP.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 17 декември. Имен ден празнуват Данaил, Данaилa, Даниeл, Даниeлa
Мерц: Според гаранциите, предоставени от САЩ на Украйна, бихме могли да отблъснем руските сили
След повече от десетилетие: NASA загуби връзка с орбиталния апарат на Марс Maven
Парламентът прие на първо четене удължителният бюджет за 2026 година
Зетят на Тръмп се оттегля от офертата на Paramount Skydance за придобиване на Warner Bros. Discovery
МАЕ: Глобалното търсене на въглища достигна рекордно високо ниво тази година, очаква се спад до 2030 г.
Норвегия ще взривява собствени мостове в случай на военен конфликт
Рекорд: Испания отчете близо 100 млн. туристи през 2025 г. и дебне конкуренцията