Саудитска Арабия и ОАЕ са дали разузнавателна информация на САЩ и Израел за иранската атака

Саудитска Арабия и ОАЕ са дали разузнавателна информация на САЩ и Израел за иранската атака

Саудитска Арабия и ОАЕ са дали разузнавателна информация, която е изиграла роля в отблъскването на иранска атака срещу Израел, обаче не са отворили въздушното си пространство за американските и израелските военни, пише The Wall Street Journal, позовавайки се на източници от арабските страни.

Според източниците на изданието, Саудитска Арабия и ОАЕ са отказали на искането на САЩ и Израел да разрешат използването на тяхното въздушно пространство за прихващане на ракети и дронове, отбелязват източниците.

WSJ твърди, че нощта на 14 април показа колко трудно е за Рияд и Абу Даби да балансират между най-важния си партньор в сигурността - Съединените щати; Иран, както и Израел, с които Саудитска Арабия и ОАЕ се сближиха през последните години. Освен това по-рано кралството и емирствата отказаха открито да участват в морската коалиция под егидата на САЩ срещу хусите. И двете страни, подобно на Кувейт, не позволиха на Пентагона да използва бази на техните територии, за да атакува хусите.

Освен това, според информация от арабските страни и ливанското движение Хизбула, през последните седмици представители на Рияд и Абу Даби са се срещнали с членове на Хизбула в опит да смекчат текущата размяна на удари между движението и Израел, която се провежда едновременно с боевете в Ивицата Газа. Високопоставен саудитски служител обясни, че престолонаследникът на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман не иска конфликт в региона да го отклони от плановете му да трансформира икономиката на кралството.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Рей Далио: Златото и нефиатните валути ще бъдат по-силни средства за съхранение на стойност с нарастването на дълга на САЩ
Исторически обрат: България е на полуфинал на световното първенство по волейбол след победа над САЩ
Осъдиха Никола Саркози на 5 години затвор заради престъпен заговор с Муамар Кадафи
Тръмп одобри сделката за TikTok
Да инвестираш като най-богатите хора в света вече е по-лесно от всякога. Но колко е опасно?
Зеленски е готов да се оттегли от поста си след края на войната
Нови материали правят водолазните костюми устойчиви на ухапвания от акули
Компания използва AI, за да превърне клиентите си в рекламни звезди (Видео)