Северна Корея сви дажбите във войската заради дълбока продоволствена криза
Кризата с храната в Северна Корея изглежда се задсълбочава, съобщава Република Корея, позовавайки се на правителствени източници. Сигнал за това е, че КНДР е намалила дажбите на войниците си за първи път от повече от двадесет години, предаде Reuters.
Северна Корея на практика призна за сериозен недостиг на храна, съобщава министерството на националното обединение, като се позова на данни от Пхенян от този месец. Сред тях са планове за „спешно“ събрание на управляващата партия, посветено на земеделието.
Ситуацията с храната в КНДР изглежда се е влошила, посочи в изявление министерството на националното обединение на Южна Корея, което се занимава с отношенията с Пхенян.
Северна Корея от десетилетия има сериозни проблеми с недостига на храна, включително масовия глад през 90-те години на миналия век. Често това е резултат от природни бедствия, като например наводнения, които унищожават реколтите.
Изолираната страна е под строги международни ограничения заради програмите си за ядрени оръжия и балистични ракети и в последните години ограничената гранична търговия беше изцяло преустановена заради локдауните по време на пандемията.
Южнокорейският вестник "Дон-А Илбо" (Източноазиатски всекидневник) съобщи в сряда, че Северна Корея е намалила дневната дажба храна на войниците си за първи път от 2000 г., като цитира неназовано високопоставено длъжностно лице от Сеул.
От Министерството на националното обединение казват, че не може да потвърдят данните, но следят ситуацията заедно с други агенции.
Корейската централна телеграфна агенция КЦТА съобщи на 6 февруари, че Корейската трудова партия планира среща на Централния й комитет в края на февруари, на която ще се обсъди "неотложната и много важна задача да се изгради правилната стратегия за развитието на земеделието".
Министерството на националното обединение на Южна Корея отбеляза, че Пхенян рядко организира подобни извънредни срещи.
Миналия месец базираната във Вашингтон мониторингова група "38 Норт" обяви, че „наличието на храна вероятно е спаднало под минимума, необходим за задоволяване на човешките нужди“ и несигурността по въпроса е в най-лошото си състояние от масовия глад през 90-те години.
Министърът на националното обединение на Южна Корея Гуон Йонсе твърди, че скорошната информация от медиите за появата на дъщерята на лидера Ким Чен-ун на държавни мероприятия може да е насочена към укрепване на единството и лоялността към управляващото семейство в условията на задълбочаващи се хуманитарни проблеми.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
На днешната дата, 31 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |Китай потвърди плановете си да изпрати астронавти на Луната до 2030 г.
Любопитно |Character.AI забранява достъпа на потребители под 18-годишна възраст
Технологии |САЩ получават отсрочка от Китай за редкоземните елементи, но не и отмяна
Бизнес |Големите победители: Кои са финалистите в "Мениджър на годината 2025"?
Мениджър на годината 2025 |Най-кратката притча за вярата
Техники за успех | Advertorial |Марк Твен публикува автобиографията си 100 години след смъртта си
Маркетинг | Advertorial |Как изглеждат бюрата на Стив Джобс, Бил Гейтс и Марк Зукърбърг?
Маркетинг | Advertorial |Българин в Италия спаси две жени от пожар
България | Advertorial |Необикновено червено Ferrari смая купувачите в Лондон
Маркетинг | Advertorial |Тръмп: Намаляването на американското военно присъствие в Румъния "не е много голямо"
Свят |На днешната дата, 31 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |Колко струва един квадратен метър жилище в Алпите?
Икономика |ADVERTORIAL
Кредитните карти на Fibank вече предлагат разсрочване на вноски без оскъпяване
Интер Експо Център представя изцяло обновен конгресен етаж и модернизирани изложбени зали – ново ниво в организацията на събития у нас
Коментари
Няма въведени кометари.