Шефът на американското разузнаване обвини репортер на The Washington Post в тормоз над екипа ѝ

Директорът на Националното разузнаване на САЩ Тулси Габард разкритикува репортерката на The Washington Post Елън Накашима, обвинявайки я в „активен тормоз“ на членове на офиса ѝ, за да получи поверителна информация. За това съобщи самата Тулси Габард в социалната мрежа X. „Репортерката на The Washington Post Елън Накашима изглежда активно тормози членове на офиса на директора на Националното разузнаване. Вместо да се свърже с моя пресцентър, тя се обажда на висши служители на разузнаването от обикновен телефон, отказва да се идентифицира, лъже за работата си за The Washington Post и след това изисква да предоставят поверителна информация“, написа тя. Габард добави, че „това поведение“ отразява състоянието на медийния естаблишмънт, който „отчаяно се опитва да саботира успешната програма“ на президента на САЩ Доналд Тръмп. „The Washington Post трябва да се засрами и трябва да спре това незабавно“, написа тя.
В отговор, редакторът на The Washington Post Мат Мъри заяви, че Накашима е „един от най-внимателните, безпристрастни и високо ценени репортери, отразяващи въпроси, свързани с националната сигурност“. „Свързването с потенциални източници, вместо да се разчита единствено на официални правителствени изявления по въпроси от обществен интерес, не е тормоз“, каза Мъри. Той добави, че „неоснователната атака на Габард демонстрира фундаментално неразбиране на ролята на журналистите“.
Както отбелязва Rеuters, публичната критика към отделни журналисти от висши служители по националната сигурност на САЩ е историческа рядкост. Тръмп обаче е направил атаките срещу медиите редовна част от речите си, а служители на администрацията му все по-често възприемат неговия подход към критичното отношение към пресата.
През юни Axios съобщи, позовавайки се на източници, че администрацията на Тръмп ще ограничи споделянето на класифицирана информация с Конгреса заради изткла в медиите предварителна разузнавателна оценка на ефективността на удара срещу Иран, която не съвпада с изявленията на президента. CNN и The New York Times, наред с други, писаха за оценката на ударите. По-късно Тръмп се нахвърли върху журналистката на CNN Наташа Бертран, един от авторите на статията за разузнавателната оценка. Той призова тя да бъде уволнена от канала - „преследвана и след това изхвърлена „като куче“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.