Тръмп потвърди, че САЩ са започнали военна операция срещу Иран

ЕС

Президентът на САЩ Доналд Тръмп потвърди, че американските въоръжени сили са започнали "мащабна бойна операция" срещу Иран, предаде Ройтерс.

„Нашата цел е да защитим американския народ, като премахнем непосредствените заплахи, идващи от иранския режим“, каза Тръмп във видео, споделено в социалните мрежи.

Той допълни, че многократно са били направени опити за сделка, но без успех.

Според американски представител, цитиран от Ройтерс, се очаква американската операция срещу Иран, наречена от Пентагона "Епичен гняв", да продължи няколко дни.

Тръмп също така каза, че Иран се е опитал да възстанови ядрената си програма след ударите, които му нанесоха Израел и САЩ през юни и че САЩ няма да позволят Иран да се сдобие с ядрено оръжие, предава БТА.

Подобно нещо Тръмп вече заяви и в Речта си за състоянието на съюза на 24 февруари.

Президентът на САЩ заяви, че Иран са създали ракети, които застрашават американците и други страни.

"Ще унищожим ракетите им и ще сринем ракетната им индустрия до основи. Всичко ще бъде напълно… разрушено", уточни Тръмп

По-рано днес световните агенции и американски медии, сред които „Ню Йорк таймс“ съобщиха, че САЩ нанасят удари по Иран по въздух и от морето.

Експлозии отекнаха на много места днес в Техеран и редица други ирански градове. Израелският министър на отбраната Израел Кац обяви, че Израел е  започнал да нанася превантивни удари по Иран, за да предотврати заплаха от страна на Иран за Израел.

Заради тази операция Израел въведе извънредно положение и задейства превантивно сирените. Израелското въздушно пространство е затворено, отменят се учебните занятия, служителите ще работят дистанционно, а събиранията на публични места са забранени.

Поради взаимните атаки между Израел и Иран, пациенти в болница „Ихилов“ се преместени в паркинг, използван като убежище в Тел Авив, Израел, на 28 февруари 2026 г. Снимка: Getty Images

Иран предупреди, че ще отговори силно на нанесените удари.

Десетки балистични ракети вече са били изстреляни от Иран по посока на Израел,

предадоха световните агенции.

На фона на това израелските власти призоваха хората да се насочат към бомбоубежища.

Американското посолство в Йерусалим пък подкани всичките американски правителствени служители в Израел и техните семейства да се подслонят в бомбоубежище до следващо нареждане.

Ирански медии, сред които Фарс, Тансим и ИРНА съобщиха, че иранското въздушно пространство също е затворено. ИРНА пояснява, че то ще остане затворено за шест часа.

Междувременно и премиерът на Израел Бенямин Нетаняху направи изявление

Той потвърди, че Израел и САЩ са започнали "операция за премахване на съществения риск, който представлява терористичният режим в Иран" и благодари на президента Доналд Тръмп за помощта му.

"Време е всички сегменти на иранския народ – перси, кюрди, азери, белуджи и ахвазци – да отхвърлят тиранията и да създадат свободен и мирен Иран", допълни той и призова гражданите на израел да слушат инструкциите на Командването на вътрешния фронт.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тестват човешката коса като бариера за филтриране на нефт и пластмаси от океана
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Само няколко седмици без месо и млечни продукти могат да променят химията на тялото
Типовете поведение, които отличават ориентираните към човека лидери от всички останали
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
На днешната дата, 17 август. Рождениците днес
Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Франция ще строи шест нови АЕЦ
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света