Турция изпраща нов сондажен кораб в Средиземно море

Турция изпраща нов сондажен кораб в Средиземно море

Турция възобновява проучванията си за газ и нефт в Средиземно море и подготвя изпращането на новия си сондажен кораб в региона. Това съобщи Daily Sbah, позовавайки се на вицепрезидента Фуат Октай.

„Нашият сондажен кораб Abdülhamid Han планира да започне операциите си в Средиземно море следващия месец“, обяви той в Лефкоша (Никозия), столицата на Северна Република Турски Кипър.

Съобщението за сондажната операция край остров Кипър идва на фона на напрегнати отношения между Анкара и Атина, припомня изданието. Турция и Гърция – и двете членки на НАТО, са в противоречие по множество въпроси, вариращи от етнически разделения остров и морските граници до въглеводородните ресурси в Средиземно море.

Наскоро избухна напрежение около нарушенията на въздушното пространство и статута на островите в Егейско море. Анкара и Атина си размениха взаимни обвинения за незаконни полети и тайно създаване на военни бази на островите в нарушение на международните споразумения.

Президентът Реджеп Тайип Ердоган прекъсна диалога с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис за лобиране срещу продажбата на изтребител F-16 на Турция по време на посещение в САЩ тази година. Напрежението нарасна през последните години заради проучванията на природните ресурси и юрисдикцията в Средиземно море.

Турция, която има най-дългата континентална брегова ивица в Източното Средиземноморие, отхвърли претенциите за морски граници, направени от Гърция и администрацията на кипърските гърци, подчертавайки, че тези прекомерни претенции нарушават суверенните права както на Турция, така и на турската част на Кипър.

Анкара последователно оспорва едностранните сондажи на кипърските гърци, твърдейки, че Турски Кипър има същото право върху ресурсите в района, където вече изпрати четири сондажни кораба от средата на май.

Придобит през ноември миналата година корабът Abdülhamid Han се присъединява към турския флот, състоящ се от Fatih, Kanuni и Yavuz. Оборудван с модерна технология и способен да работи в тежки морски условия и дори резервоари с високо налягане, съоръжението ще започне първата си мисия през първата половина на август, допълни министърът на енергетиката и природните ресурси Фатих Дьонмез.  Управляван от държавната енергийна компания Turkish Petroleum Corporation (TPAO), корабът може да работи на максимална дълбочина от 3665 метра (12 024 фута). Той е дължина 238 метра и ширина 42 метра тежи 68 000 бруто тона и има максимална дълбочина на пробиване от 12 200 метра. Има височина на кулата от 104 метра и капацитет от 200 души екипаж.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Държавният департамент на САЩ одобри продажба на въоръжение на България за 620 млн. долара
Гръцките власти предупредиха за екстремно високи температури до 45°
Гърция премахва таксите за теглене от банкомат
Зеленски обяви, че следващият кръг мирни преговори между Украйна и Русия ще бъде в сряда
По план за 43 млн. евро: Изкуствен интелект ще помага на държавната администрация в Испания
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.
Великобритания започва мащабна акция срещу организаторите на нелегална миграция в страната