Турция се подготвя за нова военна операция в Сирия
Турция ще започне нова военна операция в Сирия, веднага щом приключат подготовките по границата между двете страни, заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган, цитиран от TRT World.
Той направи коментарите след заседание на кабинета в Анкара в понеделник
По-рано този месец Ердоган каза, че Турция е готова да „изчисти две области в Северна Сирия, близо до турската граница, от терористични елементи на Кюрдската работническа партия (ПКК) сирийски кюрдски Сили за защита на народа.
„Навлизаме в нов етап от нашето решение за създаване на безопасна зона на 30 километра дълбоко на юг (от турско-сирийската граница). Ние прочистваме Тел Рифат и Манбидж от терористи", каза Ердоган
Ердоган каза още, че антитерористичните операции на Турция в Ирак продължават успешно.
За днешната среща на върха на НАТО в Испания Ердоган каза, че „ще направи всичко необходимо, за да се защитят правата и интересите на страната“.
Той каза, че лицемерието, проявено от някои страни по отношение на терористични организации, ще бъде отразено на срещата на върха.
На този фон Съветът на ООН по правата на човека съобщи днес, че 306 887 цивилни са били убити по време на войната в Сирия от март 2011 г. досега или около 1,5 % от населението на страната преди началото на конфликта, съобщава Ройтерс.
Напрежението в Сирия започна от мирни протести срещу управлението на президента Башар Асад през март 2011 г. и се превърна в многостранен, продължителен конфликт, който погълна световните сили.
Последният брой на смъртните случаи е съставен на основата на информация от 8 източника и обхваща първите 10 години на конфликта до март 2021 г. По този начин е изчислено, че средно на ден са умирали 83-ма души, 18 от които деца.
„Броят на цивилните жертви през последните 10 години представлява зашеметяващите 1,5 % от общото население на Сирийската арабска република в началото на конфликта, което поражда сериозни опасения за провал на страните в конфликта при спазването на международните хуманитарни правни норми за защита на цивилното население“, се казва в доклада, който беше съставен от Съвета на ООН по правата на човека.
Смята се, че посоченият брой жертви представлява „само част от всички смъртни случаи“, става ясно от документа, тъй като той включва само починалите от преки военни действия, а не косвените жертви, починали заради липсата на здравни грижи или ограничения достъп до храна и вода.
Най-много са загиналите (35,1 %) при сблъсъци, засади и кланета, а на второ място – 23,3% - от тежки оръжия.
През 2021 г. Организацията на обединените нации съобщи за 350 209 жертви в Сирия, но днес става ясно, че в този брой са били включени и нецивилни лица.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.