Украйна кани МААЕ да инспектира ядрените ѝ съоръжения

ЕС

Украйна покани Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) да инспектира ядрените ѝ съоръжения в отговор на твърденията на Русия, че се готви да използва „мръсна бомба”.

Министърът на отбраната Олексий Резников заяви, че украинските ядрени обекти са отворени за международни организации, по-специално за Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), предаде Ukrinform.

„Гузната съвест се издаде. Лъжите за „мръсна бомба“, която Украйна уж се готви да използва, са елемент от обичайната тактика на Кремъл”, отбеляза той в пост в социалните мрежи.

Според него това се е случвало многократно от 2014 г. След 24 февруари Русия открито заплашва да използва ядрено оръжие. „През пролетта умишлено провокираха катастрофата в Чернобилската атомна електроцентрала, а сега изнудват света с Запорожката атомна електроцентрала. Техните ракети представляват заплаха за други украински ядрени съоръжения“, написа Резников.

Министът заяви, че за разлика от Москва Украйна винаги е била изключително отговорна по въпросите на ядрената безопасност и подчерта, че украинските ядрени обекти са отворени за МААЕ. Резников е категоричен, че Украйна не може да причини дългосрочно замърсяване на земята си.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски изтъкна, че изявленията на Русия за предполагаемото използване на „мръсна бомба” от Украйна подсказват, че Русия вече е подготвила това и светът трябва да реагира по възможно най-твърдия начин.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Standard and Poor’s повиши перспективата пред рейтинга на България от стабилна на положителна
Възстановиха електроснабдяването в Куба след масовото спиране на тока
Абровски определи като "тирания" отношенията между производители и търговски вериги
Унищожават 859 кг био храни от склад в София заради манипулиране на сроковете на годност
Демерджиев посочва икономическата престъпност сред приоритетите на МВР
Времето: Жълт код за обилни валежи в 12 области
Пеканов: Инфлацията в момента е основно предизвикателство за всички граждани