Юнкер предложи финансиране на разходите за отбрана на европейските страни чрез съвместни облигации

ЕС

Бившият председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер предложи финансирането на отбранителните разходи на европейските държави чрез издаване на съвместни облигации, съобщи ДПА.

„Няма съмнение, че Бундесверът (германските въоръжени сили) се нуждае от повече средства, както и други армии в Европа“, заяви Юнкер пред германския новинарски портал „Т-онлайн“.

Според него проблемът не бива да се решава единствено чрез германски дълг, а чрез емитиране на европейски облигации, които да осигурят необходимото финансиране.

Юнкер обаче подчерта, че това е продължителен процес, припомняйки дебатите около еврооблигациите, които предизвикаха разгорещени спорове в Германия. „Това, което предлагам сега, както и онова, което беше направено по време на пандемията, са целеви европейски облигации“, поясни той.

Той разкритикува настоящата европейска отбранителна политика като неадекватна. „Европейските бюджети за отбрана са твърде оскъдни, за да бъдат приемани сериозно“, заяви Юнкер, добавяйки, че Европа спешно трябва да стане по-независима.

В момента, подчерта той, „само две армии в Европа са в състояние да бъдат незабавно разположени – френската и британската“.

Освен увеличаването на инвестициите, Юнкер призова и за структурни реформи. „Ако организираме доставките в Европа по-разумно – с по-малко разновидности на оръжия, по-ограничен брой модели танкове и хеликоптери – бихме могли да спестим до сто милиарда евро годишно“, посочи той.

Юнкер също така изтъкна трудностите при осъществяването на тази идея. Той отбеляза, че във военното производство съществуват „национални интереси, от които страните не са склонни да се откажат“. „Германците никога няма да се откажат да произвеждат свои собствени танкове“, заключи бившият председател на ЕК.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тестват човешката коса като бариера за филтриране на нефт и пластмаси от океана
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Типовете поведение, които отличават ориентираните към човека лидери от всички останали
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Само няколко седмици без месо и млечни продукти могат да променят химията на тялото
На днешната дата, 17 август. Рождениците днес
Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси