Британски депутат събира доказателства за канонизация на Елизабет II
Веднага след погребението на Елизабет II във Великобритания се появиха гласове в полза на канонизирането на кралицата. Един от инициаторите на тази идея беше католикът, член на Камарата на лордовете - Чарлз Мур. Той заяви, че сега е "най-доброто време" да започне процеса на прославяне на кралицата. Членът на кабинета, лидер на Камарата на общините Пени Мордаунт подкрепи Мур и обяви от името на правителството, че ще обсъди въпроса с британския министър на цифровите технологии, културата, медиите и спорта Мишел Донелан.
Ако кралица Елизабет II бъде канонизирана, това ще създаде интересен прецедент. В Англиканската църква, чийто върховен управник бе Елизабет II, няма централизирана канонизация като такава. Има няколко десетки светци, които са признати за такива още преди английската Реформация - отделянето на англиканството от католицизма. Последният светец със статут на мъченик е провъзгласен през 1660 г. Това е крал крал Чарлз I, обезглавен по заповед на Оливър Кромуел през 1649 г. , но и до днес неговата канонизация не е призната за официална. ТТой е активно почитан само в някои енории и в Обществото на крал Чарлз Мъченика, което е основано през 1894 г.
Друго нещо е, че в съвременното англиканство съществува понятието "герой", което се прилага за онези, които имат специални заслуги пред църквата. Те включват 23-мата мъченици на Уганда, които са били екзекутирани по заповед на краля на Буганда (сега част от споменатата африканска държава) Мванги II между 31 януари 1885 г. и 27 януари 1887 г. заради тяхната вяра. Героите на Англиканската църква също включват Максимилиан Колбе - полски католически францискански свещеник, който е загинал в Аушвиц, доброволно отивайки на смърт в името на непознат за него човек; Мартин Лутър Кинг младши, американски баптистки проповедник, който беше убит през 1968 г. заради борбата си за равни права на цветнокожите; Дитрих Бонхофер, немски лутерански пастор, екзекутиран през 1945 г. за антинацистки заговор и др. Общо около 100 души са класирани сред героите на англиканството.
Ако британският парламент разреши канонизирането на Елизабет II, то най-вероятно това ще се случи в така наречената Висша църква на Англия, която е запазила традициите и ритуалите, възприети от католицизма, доколкото е възможно. В латинския обред канонизацията е възможна само ако са изпълнени няколко условия. Първо, човек може да стане светец само пет години след смъртта. Второ, необходимо е да бъдете активен член на църквата и да водите благочестив християнски начин на живот, показвайки героични добродетели. Друга предпоставка е наличието на две или повече чудеса, на които могат да свидетелстват не само вярващи, но и лекари, ако говорим за изцеление. С признаването на християнските добродетели кралицата не би трябвало да има проблеми, убеден е Чарлз Мур. Още приживе Елизабет II многократно заявява своята религиозност. Например в коледното си послание от 2014 г. тя каза: „За мен животът на Исус Христос, Принца на мира, чието раждане честваме днес, е вдъхновение и котва в живота ми. Като модел за подражание в помирението и прошката, Той протегна ръцете Си в любов, приемане и изцеление. Примерът на Христос ме научи да се стремя да уважавам и ценя хората от всяка вяра и невярващите. И в предговора към книгата си The Servant Queen – and the King She Serves (2016), тя заявява, че вярата й в Бог е повлияла на нейното управление и личен живот.
Що се отнася до чудесата, необходими за признаване на светостта на човек, тук Мур е сигурен, че те ще бъдат намерени в рамките на петгодишния период, необходим за канонизиране. Той дори огласи едно от тях - след смъртта си кралицата успя да излекува човек от страх от коронавируса. Братовчедът на Мур Том Оливър страдал от изключителен страх от заразяване с COVID-19 от началото на пандемията. Близо две години той не излизал от дома си и общувал само с роднини. Въпреки това, след като научил за смъртта на кралицата, Оливър поискал да бъде свидетел и участник в погребалната церемония. За да направи това, той преодолява страха си, кара от провинцията до Лондон и прекарва повече от 15 часа на опашка за поклонение пред ковчега. Когато видял кралската катафалка, страхът от болест веднага се оттегли и човекът почувства благодат и облекчение.
Към показанията на Мур вече са добавени примери за други хора, които също твърдят, че суверенът ги е излекувал. Консервативният депутат Джон Хейс също видя "чудо" в необичайния отговор на британците на смъртта на кралицата. Той също така припомни, че в деня на обявяването на смъртта на Елизабет II на 8 септември в небето над Лондон първо се появи облачно лице на кралицата, а след това двойна дъга. Английската кралица се е срещала с всеки папа от Пий XII насам, още като принцеса. Известно е също, че тя е била приятелка с Йоан Павел II, който беше обявен за светец през 2014 г., девет години след смъртта му. Тя стана и първият монарх в британската история, направил държавно посещение във Ватикана. Това се случи през октомври 1980 г. Тогава това беше възприето като шанс за подобряване на отношенията между англиканската и римокатолическата църква. Папа Франциск, в своите съболезнования за смъртта на кралицата на Великобритания, написа: „Присъединявам се към всички онези, които скърбят в молитва за вечния покой на кралицата, отдавайки почит на нейния живот на неуморна служба за доброто на страната и общност, нейният пример за преданост към дълга. Моля се на Небесния Отец да приеме нейната благородна душа, дарявайки вечен покой. Елизабет II се срещна с него през април 2014 г. във Ватикана. Като подарък тя му поднесе продукти от кралските имоти, сред които и бутилка уиски.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.