Великобритния осъди „Китайската крипто кралица“ на 11 години затвор за пране на 6,5 млрд. долара
Лондонски съд осъди 47-годишната родена в Китай Цян Джимин на 11 години и 8 месеца затвор. Наречена „китайската крипто кралица“ от британските медии, тя беше призната за виновна в опит за изпиране на 5 милиарда паунда (6,5 милиарда долара) във Великобритания, получени чрез измама на 128 000 инвеститори в Китай.
Преди да обяви присъдата си, съдия Сали-Ан Хейлс в Лондон заяви, че основният мотив на Цян Джимин е била „обикновена алчност“. „Напуснахте Китай, без да помислите за хората, чиито инвестиции откраднахте, и след това се наслаждавахте на луксозен живот. Лъгахте и мамихте единствено, за да получите лична изгода“, каза съдията. В крайна сметка 47-годишната китайка, която се призна за виновна, беше осъдена на 11 години и 8 месеца затвор, съобщи CNN.
„Китайската крипто кралица“ Цян Джимин беше арестувана във Великобритания през април 2024 г., след като опитите ѝ да купи ултраскъпи недвижими имоти привлякоха вниманието на правоохранителните органи. Разследване разкри, че тя е създала „Схема на Понци“ в Китай, обещавайки на инвеститорите висока възвръщаемост от инвестиции в криптовалути.
По време на измамната операция, между 2014 и 2017 г., над 128 000 китайски граждани са ѝ поверили спестяванията си. След като натрупала 61 000 биткойна, на стойност 1,4 милиарда британски лири по това време, измамницата създала фалшиви документи и пътувала до Европа, за да пере парите.
Във Великобритания тя наела жилище за 17 000 британски лири на месец, купувала скъпи вещи, пътувала из Европа, отсядал в луксозни хотели и се наслаждавала на всякакъв лукс. Тя също така планирала да купи парцел земя между Хърватия и Сърбия и да създаде независима държава, наречена Либерланд (Земя на свободните). Циан Джимин мечтаела да стане кралица на Либерланд и да се срещне с херцог или член на кралско семейство, което ѝ спечелило медийния прякор „криптокралица“.
В същото време съдът осъди нейната съучастничка, 47-годишната малайзийка Сенг Хок Лин, която е помогнала на Цян да прехвърля и пере средства на инвеститори. Тя беше осъдена на четири години и 11 месеца затвор. През април 2024 г. друг от съучастниците на Цян беше осъден на седем години затвор.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Цитат на деня
Цитат на деня |Вашият бизнес расте, но наистина ли напредва?
Маркетинг |На днешната дата, 20 април. 150 години от Априлското въстание
На днешната дата |Паралелно преброяване на 95%: Пет партии в парламента, Прогресивна България с пълно мнозинство
Политика |Чуждестранните медии за изборите у нас: Троянският кон на Кремъл или българският Орбан?
Политика |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Румен Радев: Победихме апатията. Това е победа на надеждата над страха и победа на морала
Политика |Чуждестранните медии за изборите у нас: Троянският кон на Кремъл или българският Орбан?
Политика |Вашият бизнес расте, но наистина ли напредва?
Маркетинг |Паралелно преброяване на 95%: Пет партии в парламента, Прогресивна България с пълно мнозинство
Политика |На днешната дата, 20 април. 150 години от Априлското въстание
На днешната дата |Над 10 арестувани при акция на ГДБОП във Фонда за лечение на деца в чужбина
Общество | Advertorial |Пликове с пари открити в кабинета на шефа на Фонда за лечение на деца в чужбина
Общество | Advertorial |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.