Венецуела скъса дипломатическите си отношения с Парагвай заради признаване на опозицията

ЕС

Венецуела скъса дипломатическите отношения с Парагвай след думите на нейния президент Сантяго Пеня, който не призна изборната победа на сегашния венецуелски лидер Николас Мадуро. Това съобщи в Телеграм-канала си външният министър на Венецуела Иван Хил.

„Боливарската република Венецуела категорично отхвърля изявленията на президента на Парагвай Сантяго Пеня, който, пренебрегвайки международното право и принципа за ненамеса, повтаря една неуспешна практика, напомняща политическите фантазии на вече несъществуващата Група Лима със своята нелепа авантюра, наречена Гуайдо“, се казва в изявлението.Венецуела вече беше изправена пред криза, след като Мадуро беше преизбран за втори мандат през 2018 г. Тогава страната беше пометена от многохилядни протести, а опозицията обяви председателя на Националното събрание Хуан Гуайдо за лидер на страната. Той беше подкрепен от редица западни страни, включително Съединените щати, Израел и Групата от Лима -  асоциация на латиноамериканските държави.

Ден преди скъсването на отношенията, Пеня написа в социалната мрежа X, че е разговарял с кандидата на опозицията Едмундо Гонзалес и е изразил увереност, че тя е спечелила президентските избори през 2024 г. 

Президентските избори във Венецуела се проведоха през лятото на 2024 г. Основната борба беше между Мадуро и Гонзалес. След преброяване на 80% от гласовете Националният избирателен съвет обяви, че Мадуро е спечелил 51,2%, докато основният му съперник има 44,2%. Опозицията не призна тези резултати и в няколко града се проведоха масови протести срещу преизбирането на Мадуро. През август Върховният съд на Венецуела потвърди резултатите, публикувани от Националния избирателен съвет, потвърждавайки победата на Мадуро.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Ferrari пуска на търг първия си електрически автомобил за 1,1 милиона долара
Как да разберете дали сте оставили добро първо впечатление?
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
На днешната дата, 24 юли. Имен ден празнува Христина
Заради мравки в храната: Собственикът на ресторант с две звезди Michelin е изправен пред затвор
Без скъпите бижута: Галерия „Аполон“ в Лувъра отново отвори врати след обира през есента
Цитат на деня
Без да участва в шоуто: Дейвид Бекъм е спечелил повече от реклама от Шакира и Джъстин Бийбър на Световното в САЩ